Do bardzo groźnego zdarzenia doszło w dniu 22.12.2015 r. na drogowym przejściu granicznym Gołdap - Gusiew. Kilkanaście minut przed godziną 15:00 do stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gołdapi wpłynęło zgłoszenie, że na przejściu granicznym w Gołdapi samochód ciężarowy staranował stojące w kolejce auta osobowe.

Natychmiast do zdarzenia zostały zadysponowane 3 zastępy gołdapskich strażaków oraz zastęp z Wojskowej Straży Pożarnej. Na miejscu okazało się, że zdarzenie ma miejsce po stronie Federacji Rosyjskiej i rosyjskie służby oczekują  naszej pomocy.

Ciężarówka rozbiła 7 pojazdów osobowych, w których przebywali pasażerowie. Jedno z aut było wbite w ciągnik siodłowy  i przyciśnięte kolejnym autem.  Chwilę przed przybyciem pierwszych zastępów Państwowej Straży Pożarnej na miejsce dojechał zespół ratownictwa medycznego, który udzielał pomocy najbardziej poszkodowanym. W jednym z pojazdów znajdowały się dwie osoby, które ze względu na bardzo duże zniszczenia karoserii nie były w stanie opuścić pojazdu o własnych siłach. Strażacy, przy pomocy narzędzi hydraulicznych, wykonali dostęp do osób uwięzionych w pojeździe, po czym przekazali dwójkę poszkodowanych ratownikom medycznym.  Z pozostałych sześciu aut przebywający w nich pasażerowie wydostali się na zewnątrz bez pomocy ratowników.  Strażacy następnie odłączyli napięcie w akumulatorach rozbitych aut oraz oświetlali miejsce wypadku ekipom dochodzeniowym.  W sumie w wypadku poszkodowanych zostało 9 osób, które zostały przetransportowane do szpitali w Ełku, Suwałkach, Giżycku oraz Olecku. Wszyscy poszkodowani to obywatele Polski. Na miejscu zdarzenia pracowało 5 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz 5 zespołów ratownictwa medycznego.

/tekst: st. kpt. Kamil Pawlukanis, zdjęcia: sekc. Skałuba Sebastian/