W dniu 15 kwietnia o godz. 13. 31 strażak dyżurny stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie otrzymał telefoniczne zgłoszenie o wypadku, do jakiego doszło na drodze Kętrzyn – Węgorzewo, w okolicach miejscowości Solanka.

Do zdarzenia alarmowo wyjechali kętrzyńscy strażacy oraz strażacy-ochotnicy ze Srokowa, którzy byli pierwsi na miejscu wypadku. Stwierdzili oni, że samochód osobowy uderzył w stojący na drodze ciągnik rolniczy z przyczepą, załadowaną drewnem. Droga była zablokowana w obu kierunkach. Pojazdem osobowym podróżowały dwie osoby. Kierowca bez widocznych obrażeń znajdował się poza pojazdem, był przytomny i w kontakcie, opuścił samodzielnie pojazd. Pasażer znajdował się wewnątrz wraku, był nieprzytomny z widocznymi licznymi obrażeniami. Osoba postronna prowadziła u pasażera zewnętrzny masaż serca. Pierwsze działania strażaków-ochotników polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku i stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa oraz podaniu tlenu.

Na miejsce przybywały kolejno karetki zespołów ratownictwa medycznego, których lekarze i ratownicy przejęli czynności resuscytacyjno–krążeniowe oraz udzielanie pomocy medycznej. Aby wydobyć poszkodowanego z uszkodzonego pojazdu strażacy musieli użyć narzędzi hydraulicznych, następnie na noszach pomogli przenieść rannego do karetki.

Dalsze nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

Niestety mimo wysiłku wielu osób, które udzielały pomocy poszkodowanemu, lekarz stwierdził jego zgon. W związku z powyższym przy użyciu parawanu ochronnego zabezpieczono zwłoki mężczyzny. Na miejscu zdarzenia pozostał zastęp OSP Srokowo w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia i pomocy Policji.

Przyczynę i okoliczności zdarzenia bada kętrzyńska Policja.

Strażacy i policjanci kolejny raz apelują o ostrożną i bezpieczną jazdę.

/zdjęcia: str. Maciej woźniak, mł. bryg. Szymon Sapieha, tekst:  mł. bryg. Szymon Sapieha/