10 kwietnia tuż po godz.13. dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim otrzymał zgłoszenie o pożarze trawy w miejscowości Kochanówka.

Do zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy z lidzbarskiej jrg. Strażacy zastali pożar trawy na powierzchni ok.2 ha. Paliły się suche trawy na łące oraz samosiejki (drzewostan sosnowy). Podczas rozpoznania strażacy znaleźli dwie osoby leżące na pogorzelisku: 65.letnią przytomną  kobietę z licznymi poparzeniami ciała i zwęglone zwłoki 83.letniego mężczyzny.  Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon mężczyzny oraz zadysponował Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do poszkodowanej kobiety. Poszkodowana została przetransportowana śmigłowcem LPR do szpitala MSW w Olsztynie. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej (tlenoterapia 100% tlen, opatrunki hydrożelowe, wsparcie psychiczne, pozycja przeciwwstrząsowa). Następnie podali jeden prąd wody w natarciu na palący się drzewostan sosnowy. Pożar dogasili tłumicami oraz podręcznym sprzętem burzącym.

tekst; mł. kpt. Tomasz Gowkielewicz, zdjęcia; mł.asp. Bartosz Wójcik