25 marca tuż po godz.21 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim  otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze wojewódzkiej nr 513 za miejscowością Babiak w kierunku Ornety.

Do zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy z lidzbarskiej jrg a także zastęp OSP Orneta oraz OSP Runowo. Strażacy  zastali samochód osobowy marki VW Passat stojący na drodze po uderzeniu w drzewo, blokujący jeden pas jezdni. W pojeździe znajdowała się jedna osoba poszkodowana - nieprzytomna bez oznak życiowych. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, wydobyciu z pojazdu osoby na nosze typu deska. Będący na miejscu zdarzenia zespół ratownictwa medycznego podjął resuscytację  krążeniowo- oddechową . Niestety mężczyźnie w średnim wieku nie udało się przywrócić czynności życiowych, lekarz stwierdził zgon. Z relacji świadków wynika, że w wypadku brały udział cztery osoby, jedna pozostała w pojeździe, a kolejne trzy oddaliły się  przed przybyciem służb ratunkowych. Zorganizowano poszukiwania wspólnie z policją. W promieniu kilku kilometrów żadnych osób nie odnaleziono. Strażacy uprzątnęli jezdnię, uszkodzony pojazd został zabrany przez lawetę. Ruch na drodze na czas prowadzonych działań był wstrzymany. Po kilku godzinach od zakończenia działań policja w ramach prowadzonego śledztwa  odnalazła dwóch mężczyzn uczestniczących w  wypadku. W asyście policjantów zastali przetransportowani karetką do szpitala w Olsztynie.

tekst; mł. kpt. Tomasz Gowkielewicz,  zdjęcia; mł.asp. Jerzy Olszewski