Wybuch gazu w piwnicy budynku mieszkalno-usługowego był najprawdopodobniej przyczyną zdarzenia, do którego doszło 23 września w Ełku przy ul. Brzozowej.

Informacja o wybuchu i pożarze do strażaków dotarła około godziny 14:40, na miejsce wysłano łącznie 8 zastępów z ełckiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. W momencie przyjazdu ratowników 5 osób, które przebywały w budynku w czasie wybuchu, znajdowały  się na zewnątrz. Pierwsze działania to pomoc poszkodowanym i próba ugaszenia niewielkiego pożaru w piwnicy budynku. Obrażenia poszkodowanych stosownie do skali zniszczeń budynku okazały się niewielkie. Do szpitala przewieziono trzy osoby, dwie odwmówiły hospitalizacji. Z budynków przyległych ewakuowano 9 osób ze względu na zagrożenie zawalenia się konstrukcji. Z wywiadu przeprowadzonego z właścicielami, wewnątrz budynku w momencie wybuchu nie przebywał nikt więcej. Ze względu na skalę zniszczeń zadecydowano o nie wpuszczaniu ratowników na gruzowisko. Przybyły na miejscie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zadecydował o wyburzeniu budynku, z racji zagrożenia zawaleniem się na działki i budynki sąsiadujące. Dzielnica w której doszło do zdarzenia nie posiada ścicłej zabudowy, w związku z czym siła eksplozji nie uszkodziła innych budynków. Po przybyciu ciężkiego dźwigu podjęto działania zmierzające do położenia dachu na przyległy parking, mimo dwóch prób nie udało się tego dokonać. Działania ratownicze zakończono po godzinie 19 tej, zabezpieczeniem gruzowiska przed dostępem osób z zewnątrz zajeli się Policjanci. Próby powalenia dachu zostaną podjęte dziś, tj. 24 września.

/opracował: kpt. Jarosław Pieszko/