Jak co roku wiosną, w powiecie iławskim  organizowana była akcja „Czyste Jeziora i Rzeki – Okaż kulturę, szanuj naturę" pod patronatem Starosty Iławskiego. Akcja trwała od 22 kwietnia do 10 maja.

Wtym czasie nurkowie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Iławie, w porozumieniu z Wydziałem Ochrony Środowiska i  Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie, wzięli czynny udział w oczyszczaniu kąpielisk na terenie Iławy. Nurkowania prowadzili na plażach: „Skarbek”, „Kajki” i „Kormoran”. Strażacy-płetwonurkowie  oczyścili ze śmieci i przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla  korzystających z letniego wypoczynku  kąpieliska w miejscowościach Susz, Kisielice oraz nad jeziorem Witoszewo.

Finałem działań było nurkowanie w Jeziorze Wielkie Partęczyny leżącym w powiecie nowomiejskim. Z uwagi na zasięg obszaru chronionego dla komendy w Iławie oraz ścisłą współprace z Komendą Powiatową PSP w Nowym Mieście Lubawskim, również to kąpielisko zostało uprzątnięte.

Ostanie nurkowanie dało również iławskim nurkom możliwość zapoznania się z kolejnym akwenem, co stanowi ważny aspekt szkoleniowy.

W nurkowaniach uczestniczyło dziesięciu strażaków, którzy zgromadzili podczas swoich eksploracji 22 worki śmieci.

Pamiętajmy, że często błahe przedmioty wrzucane do wody mogą spowodować uszkodzenia ciała, bądź nawet doprowadzić do utonięcia.

Dbajmy, więc nie tylko o czystość, ale również o bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku nad wodą.

Tekst: mł. kpt.. Krzysztof  Rutkowski – oficer prasowy KP PSP w Iławie

Foto: KP PSP w Iławie