22 stycznia, o 4:41 otrzymaliśmy zgłoszenie o zadymieniu na klatce schodowej budynku wielorodzinnego w Miłomłynie przy ul. Twardej.

Na miejsce wysłano 4 jednostki straży pożarnej z Ostródy i Miłomłyna. Na miejscu strażacy zastali duże zadymienie na klatce schodowej na poziomie piętra. Z mieszkań na parterze mieszkańcy ewakuowali się samodzielnie, natomiast 5 osób z piętra i poddasza strażacy ewakuowali przez okna, używając drabiny i podnośnika. Odłączyli prąd i wprowadzili ratowników do środka mieszkania, z którego pochodziło zadymienie. W jednym z pokoi paliły się meble i elementy wyposażenia w sąsiedztwie pieca kaflowego. W mieszkaniu panowało duże zadymienie i wysoka temperatura. Strażacy przytłumili ogień, nie dopuścili do rozwinięcia się pożaru i przeniesienia na inne mieszkania. Penetrując lokal w poszukiwaniu poszkodowanych, w pokoju objętym pożarem odnaleźli dwie osoby, kobietę i mężczyznę. Poszkodowani natychmiast zostali ewakuowani na zewnątrz,  sprawdzono ich funkcje życiowe. Wobec braku tętna i oddechu strażacy przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, którą prowadzili do czasu przybycia zespołu pogotowia ratunkowego. Niestety, mimo wysiłków strażaków, lekarz stwierdził zgon obu osób. Aby dogasić wszystkie zarzewia ognia strażacy rozebrali część konstrukcji  sufitu, sprawdzili pogorzelisko i wszystkie mieszkania pod kątem występowania niebezpiecznych substancji w powietrzu. Dopiero po potwierdzeniu, że atmosfera w lokalach jest bezpieczna,   część mieszkańców mogła wrócić do swoich mieszkań.

tekst: P. Wlazłowski