07.01.2014 r. o godzinie 22:23 do straży w Piszu wpłynęła informacjo o pożarze, który wybuchł w budynku wielorodzinnym przy ul. Wojska Polskiego w Orzyszu.

Zaraz po natychmiastowym przybyciu na miejsce pożaru, strażacy przystąpili do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, podania wody na palące się przedmioty (wózek dziecięcy oraz poręcz drewnianych schodów), równocześnie strażacy prowadzili przeszukanie pomieszczeń oraz ewakuację osób zamieszkujących budynek.

W trakcie działań ewakuowano łącznie 10 osób, cztery osoby samodzielnie opuściły budynek.

W wyniku spalenia się wózka dziecięcego oraz nadpalenia się poręczy schodów drewnianych, duże ilości szkodliwego dymu były przyczyną przytrucia się czterech osób (dwóch kobiet i dwójki małych dzieci), które po przebadaniu przez zespół ratownictwa medycznego, zostały odwiezione na obserwację do pobliskiego szpitala w Piszu.

W dalszej kolejności, po ugaszeniu ognia, strażacy przystąpili do przewietrzania budynku z jednoczesnym przeszukiwaniem pomieszczeń w celu wyeliminowania osób, które mogły pozostać w budynku. Po ponownym przeszukaniu  nikogo nie znaleziono.

Po zakończeniu działań i przewietrzeniu budynku, a także upewnieniu się czy nie występują gazy niebezpieczne, ewakuowani mieszkańcy powrócili do mieszkań.

W działaniach trwających prawie dwie godziny udział brało 32 strażaków, 6 ratowników medycznych oraz 3 policjantów.

Okoliczności powstania pożaru ustala miejscowa policja.

/kpt. Józef Baranowski - oficer prasowy KP PSP w Piszu/