W piątek, 6 grudnia strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie odnotowali kilka zdarzeń drogowych, w których sześć osób zostało rannych. Zdarzenia miały miejsce na terenie gminy Braniewo. Gwałtowny i silny wiatr w połączeniu z intensywnymi opadami śniegu skutecznie ograniczał ruch na drogach, tworząc zaspy i nawiewy śnieżne.

Pierwsze zdarzenie odnotowano około godz. 13:00 na drodze powiatowej w pobliżu miejscowości Bemowizna w gm. Braniewo. Autobus rejsowy Węgorzewo – Gdańsk wpadł do przydrożnego rowu, zatrzymując się na jednym z drzew. Siła wiatru była tak duża, że autobus, którym podróżowały 22 osoby został zsunięty z drogi. W wyniku zdarzenia nikt z podróżujących nie odniósł obrażeń. Strażacy obecni na miejscu usunęli dwa drzewa, które skutecznie ograniczały możliwość opuszczenia i wydobycia pojazdu. Ruch na drodze powiatowej został wstrzymany. Pasażerowie częściowo schronili się przed działaniem silnego wiatru do pojazdów pożarniczych oraz innego autobusu, który utknął w korku. Strażacy podnieśli autobus z wykorzystaniem poduszek pneumatycznych i usunęli pień drzewa, który skutecznie unieruchomił pojazd. Następnie ze względu na okoliczności zdarzenia, ryzyko przewrócenia się pojazdu oraz powstały zator na drodze podjęto decyzje o wydobyciu pojazdu z rowu. Autokar odjechał z pasażerami do Braniewa, z drogi powiatowej usunięto błoto i ziemię oraz przywrócono ruch na drodze. W działaniach uczestniczyły trzy pojazdy ratownicze PSP w Braniewie.

Kilkadziesiąt minut później około godz. 14:30 w pobliżu miejscowości Gronowo w gm. Braniewo na drodze krajowej K 54 kierujący osobowym mercedesem stracił panowanie nad autem i uderzył w przydrożne drzewo. Auto po odbiciu od drzewa zablokowało ruch na drodze. Akcji ratowniczej towarzyszył porywisty wiatr i gwałtowne opady śniegu a ratownicy mieli problem z przemieszczaniem się na drodze. Kierowca auta po zabezpieczeniu medycznym przez strażaków został przekazany dla zespołu ratownictwa medycznego i przewieziony do braniewskiego szpitala. Uszkodzony pojazd usunięto z drogi przywracając ruch na drodze krajowej. W działaniach oprócz strażaków PSP uczestniczyli strażacy-ochotnicy z OSP Gronowo.

Około godz. 15:00 na drodze wojewódzkiej W 507 w pobliżu miejscowości Bobrowiec w gm. Braniewo doszło do zderzenia czołowego dwóch pojazdów osobowych marki lancia oraz nissan. W wyniku zderzenia lancia, którą podróżowała kobieta z mężczyzną zablokowała ruch na jednym pasie drogi natomiast nissan, którym podróżowały dwie osoby /mężczyzna oraz 8-letnia dziewczynka/ wpadł do przydrożnego rowu. Uczestnicy wypadku zostali przewiezieni do braniewskiego szpitala. W trakcie działań ruch na drodze był zablokowany. Strażacy udzielili pomocy przedmedycznej dla poszkodowanych, zabezpieczyli miejsce wypadku oraz usunęli rozrzucone elementy pojazdów z drogi. W działaniach oprócz strażaków PSP uczestniczyli strażacy-ochotnicy z OSP Lipowina.

Kilka minut po godz. 15:00 odnotowano kolejne zdarzenie w pobliżu miejscowości Bemowizna również z udziałem autobusu rejsowego relacji Bartoszyce – Gdańsk. Pojazd zsunął się do przydrożnego rowu skutecznie blokując jedne pas drogi powiatowej. Strażacy wydobyli autobus z rowu oraz sprawdzili czy nikt z dziesięciu podróżujących osób nie odniósł obrażeń. Po kilku minutach przywrócono ruch w obu kierunkach na drodze powiatowej. W działaniach uczestniczyli strażacy PSP z Braniewa.

Do kolejnego zdarzenia drogowego z udziałem osobowego volkswagena doszło kilkanaście minut po godz. 17:00 na drodze powiatowej w pobliżu miejscowości Klejnowo w gm. Braniewo. Kierujący pojazdem stracił panowanie nad autem i wpadł do rowu uderzając w przydrożne drzewo. Kierowca z ogólnymi potłuczeniami został zabrany do szpitala. W działaniach uczestniczyli strażacy PSP z Braniewa.

W godzinach wieczornych strażacy podjęli działania związane z udzieleniem pomocy dla osób, których pojazdy osobowe utknęły w śnieżnych zaspach. Zdarzenie miało miejsce na odcinku drogi powiatowej pomiędzy miejscowościami: Lipowina – Gronówko – Krzewno w gm. Braniewo. Ze względu na ilość śniegu niezbędnym okazało się wykorzystanie ciągników rolniczych i pługów aby dotrzeć do unieruchomionych pojazdów.

Od czwartku do soboty usunięto kilkadziesiąt przewróconych, połamanych drzew, konarów, które blokowały ciągi komunikacyjne na terenie miasta Braniewa oraz powiatu braniewskiego.

/st. kpt. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie/