Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono, że na drodze krajowej nr 57 około 1 km od Biskupca w kierunku Bartoszyc doszło do wypadku drogowego, zderzenia czołowego, z udziałem samochodu ciężarowego Volvo przewożącego 11 kg butle z gazem propan-butan (454 szt.) oraz samochodu osobowego Ford Galaxy.

Pojazdami podróżowali wyłącznie kierowcy. W wyniku wypadku część butli (około 12 szt) znajdowała się na drodze krajowej, część na poboczu (140 szt), pozostałe znajdowały się na skrzyni ładunkowej. Butle nie były rozszczelnione. Kierowca z samochodu ciężarowego znajdował się na zewnątrz pojazdu - przytomny. Kierujący samochodem osobowym był uwięziony w pojeździe przytomny, z założonym kołnierzem ortopedycznym przez ZRM. Na miejscu obecna była Policja, droga całkowicie zablokowana. Ratownicy Państwowej Straży Pożarnej zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli akumulator, wykonali dostęp do poszkodowanego przy użyciu sprzętu hydraulicznego - usunięcie słupka A, C, usunięcie przednich i tylnych drzwi od strony kierowcy przy pomocy nożyc hydraulicznych, zwiększenie przestrzeni dla zablokowanych nóg przy pomocy rozpieracza ramieniowego oraz rozpieraczy cylindrycznych. Wykonali ręczną stabilizację kręgosłupa szyjnego,  sprawdzili szczelność butli gazowych wizualnie oraz przy pomocy wykrywacza wielogazowego M40 nie stwierdzono wycieku gazu. Poszkodowanego z samochodu osobowego umieszczono na noszach typu deska i przytomnego przekazano obecnemu na miejscu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Dokonano neutralizacji wyciekających płynów z pojazdu przy użyciu sorbentu. Pomagano przy przeładowaniu butli gazowych do pojazdu zastępczego.  Działania trwały 5 godzin 53 minuty.

Opracował
asp.sztab. Mariusz Dowgiałło