W piątek, w godzinach popołudniowych, nowomiejską KP PSP powiadomiono o wypadku cysterny samochodowej na drodze krajowej nr 15 w Kurzętniku, powiat nowomiejski.

Z relacji zgłaszającego wynikało, że cysterna przewożąca olej napędowy leży na prawym boku w przydrożnym rowie. Kierowca wyszedł z pojazdu bez widocznych obrażeń. Do zdarzenia wysłano 3 zastępy z JRG PSP, dwa z OSP, zaś SK KW PSP zadysponowało dodatkowo samochód ratowniczy Mega-City z JRG w Ostródzie.

Przybyli na miejsce zdarzenia ratownicy zabezpieczyli i wygrodzili teren akcji, zorganizowali objazd przez pobliską stację paliw i stwierdzili, że płaszcz cysterny ani układ zaworów nie mają widocznych uszkodzeń. Jednak spod jednej z pokryw jest niewielki wyciek oleju napędowego.

W cysternie znajdowały się 24 m3 oleju napędowego i 8 m3 etyliny. Wspólnie z kierowcą cysterny zorganizowano przyjazd drugiego pojazdu, do którego paliwo zostanie przepompowane. Do czasu jej przyjazdu zbierano wyciekający olej napędowy. Po przyjeździe cysterny na miejsce zdarzenia strażacy przystąpili do jej przepompowania, wykorzystując zawory spustowe, jednakże przechył boczny uniemożliwiał całkowite wypompowanie paliwa z komór. Resztę paliwa wypompowali przez włazy. W czasie przepompowywania ruch na drodze został całkowicie wstrzymany a do kierowania objazdem wykorzystano dwa zastępy z OSP.

Ze względu na trudności techniczne nie udało się wypompować pierwszej komory cysterny. Po sprawdzeniu jej stanu technicznego  podjęto decyzję o wyciągnięciu jej z rowu bez opróżniania tej komory. Z rowu ciągnik siodłowy z cysterną wyciągnął samochód ratowniczy Mega-City. Na koniec ratownicy przeprowadzili sorpcję wyciekłego oleju napędowego i hydraulicznego z powierzchni jezdni. Cysternę przekazali postanowieniem przybyłej na miejsce właścicielce, zaś odcinek drogi przedstawicielowi zarządcy.

Całą akcją, trwającą  prawie 7 godzin, dowodził komendant powiatowy PSP. Prawdopodobną przyczyną wypadku było wymuszenie pierwszeństwa przez pojazd włączający się do ruchu z terenu hurtowni rolniczej. Szczegóły ustala policja.

/tekst: asp. sztab. Michał Błaszkowski, zdjęcia: dzięki uprzejmości Gazety Nowomiejskiej/