O pożarze poinformowano dyżurnego stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Iławie o godzinie 15.48 w niedzielę 4 sierpnia 2013 roku. Dyżurny natychmiast zadysponował do działań niezbędne siły i środki.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali objętą w całości dużą, kilkudziesięciometrowej długości, murowaną chlewnię. Dach budynku i strop wewnątrz wykonane były z drewna. Pokrycie dachu stanowiły eternit i blacha.

Z relacji osób postronnych wynikało, że w chlewni znajduje się trzoda chlewna, a na poddaszu słoma. W odległości kilku metrów stał budynek mieszkalny. Po przeprowadzeniu rozpoznania przez strażaków potwierdziło się, że pali się słoma zgromadzona na poddaszu oraz na parterze chlewni. Wykluczono obecność osób rannych. Ucierpiały jednak zwierzęta. W pożarze zginęło 360 tuczników.

Strażacy  zabezpieczyli miejsce pożaru i przystąpili do gaszenia dachu i wnętrza budynku. W celu zapewnienia nieprzerwanego gaszenia do działań użyto m.in. wody zgromadzonej w basenie znajdującym się na sąsiedniej prywatnej posesji. Tam też zorganizowano punkt czerpania wody. Do działań wykorzystano także cysternę z wodą o pojemności 18 m3 oraz hydrant naziemny zlokalizowanego w pobliżu miejsca działań,

Niezbędnym do całkowitego ugaszenia pożaru było wyrzucenie słomy z poddasza na zewnątrz budynku, dogaszaniu tlącej się konstrukcji dachu prądem wody z drabiny mechanicznej oraz rozebraniu części konstrukcji dachu grożącej zawaleniem.

Obiekt oddymiono i przewietrzono. Po ponownym sprawdzeniu pomieszczeń osób poszkodowanych również nie stwierdzono.

W działaniach trwających prawie 6 godzin udział wzięło 15 zastępów straży pożarnej, w tym 4 z KP PSP Iława.

Ponadto, spaliło się 7 ton słomy, 5 ton paszy, paszociąg, karmiki, silos paszowy, wentylatory, instalacja elektryczna i wodna, drewniany strop, drewniana konstrukcja dachu, pokrycie dachu. Właściciel nie oszacował strat.

/oprac.: mł. bryg. Tomasz Michalski – rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Iławie; zdjęcia:  ogn. Wojciech Kożuchowski – młodszy specjalista ds. operacyjnych KP PSP w Iławie/