11 lipca około godziny 12.30 w okolicach Zajazdu Eden doszło do groźnego wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego marki Mazda 6 i autokaru rejsowego "PolskiBus". Najbardziej ucierpiało siedmiu pasażerów autobusu, który zjechał do rowu i uderzył w drzewo. W zdarzeniu uczestniczyły 34 osoby, z których 7 zabrano do szpitali.

Jeszcze przed dojazdem strażaków z autobusu ewakuowała się większość z 32 podróżujących, którzy zdołali opuścić pojazd o własnych siłach lub z pomocą innych uczestników. Dwie osoby, które jechały samochodem osobowym nie odniosły obrażeń. Przybyli na miejsce strażacy z jednostek ratowniczo-gaśniczych Komend Powiatowych PSP w Nidzicy oraz Mławie wydobyli ze zniszczonego autobusu trzy osoby (w tym kierowcę) oraz wsparli zespoły ratownictwa medycznego w udzielaniu pomocy pozostałym poszkodowanym. Kolejne przybyłe na miejsce zastępy straży pożarnej PSP z Działdowa oraz jednostek OSP prowadziły działania w zakresie udzielania pomocy, zabezpieczania miejsca zdarzenia oraz zabezpieczania lądowania śmigłowców. Przydatna okazała się szybka pomoc jakiej udzielili poszkodowanym pracownicy Warmińsko-Mazurskiej Stacji Transportu Medycznego w Olsztynie, którzy najechali na zdarzenie karetką transportową.

Pięciu z siedmiu poszkodowanych zaopatrzono na miejscu oraz zabrano karetkami do pobliskich szpitali, natomiast dwie osoby ranne odleciały z miejsca zdarzenia śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pozostali uczestnicy zdarzenia wraz z osobami, które wstępnie zakwalifikowano jako ranne, odmówili badań szpitalnych i po wstępnym przebadaniu opuścili miejsce zdarzenia podstawionym autobusem.

Na  miejscu zdarzenia wyznaczono strefę dla poszkodowanych, w której zgromadzono uczestników i zebrano szczegółowe informacje. Współpracowano w tym zakresie z policjantami, którzy również zabezpieczyli miejsce wypadku i zorganizowali objazd przez miejscowość Napierki. Na czas prowadzonych działań ratowniczych droga krajowa nr 7 była całkowicie zablokowana.

W akcji ratowniczej wzięło udział 18 zastępów straży pożarnej PSP i OSP (50 strażaków) z powiatów mławskiego, nidzickiego i działdowskiego, 8 zespołów ratownictwa medycznego (6 karetek i 2 śmigłowce) oraz 8 pojazdów policji.

/tekst i zjęcia: asp.sztab.Andrzej Osowski/