W dniu 14 kwietnia 2013 r. o godz. 21.06 strażak dyżurny stanowiska kierowania Komendy Powiatowej PSP w Kętrzynie otrzymał zgłoszenie o wypadku lokomotywy na trasie kolejowej w okolicach miejscowości Głowbity w gm. Korsze.

Na dwutorowym szlaku kolejowym Sątopy – Korsze doszło do wykolejenia lokomotywy składu pociągu (jeden wózek jezdny poza torami) relacji Szczecin – Białystok. Pociągiem podróżowało 158 osób. Dostęp do składu pociągu był utrudniony ze względu na ukształtowanie terenu wokół nasypu kolejowego. Aby dotrzeć do składu pociągu strażacy musieli przejść około 200 m nasypem kolejowym. Ruch kolejowy był wyłączony na torze, na którym doszło do zdarzenia. Pierwsi na miejscu byli strażacy OSP Korsze, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz dokonali rozpoznania co do ilości osób podróżujących - informację uzyskano od kierownika pociągu. Strażacy wraz z zespołem ratownictwa medycznego sprawdzili ewentualne obrażenia u pasażerów. Nikt z podróżnych nie doznał obrażeń. Po dojeździe kolejnych strażackich zastępów ustalono dalsze prowadzenie działań, które polegało na pomocy w ewakuacji pasażerów (50 osób) do szynobusu relacji Olsztyn - Ełk. Pozostali pasażerowie pozostali w wagonach, w których było zapewnione oświetlenie i ogrzewanie. Pracownicy PKP Zakład Linii Kolejowych Olsztyn podjęli decyzje o podstawieniu dodatkowej lokomotywy i odciągnięciu wagonów na obrotnicę w Sątopach w celu zmiany toru i umożliwieniu dalszej jazdy pociągu. Na miejscu zdarzenia pozostała jedynie uszkodzona lokomotywa, do której zadysponowano pociąg ratowniczy w celu postawienia jej na tory.

Obecni przedstawiciele PKP Zakład Linii Kolejowych Olsztyn nie byli w stanie na miejscu zdarzenia oszacować strat.  Będzie to możliwe po szczegółowej analizie w taborze naprawczym. Po przeprowadzonych oględzinach lokomotywy stwierdzono uszkodzenia elementów jej zawieszenia.

Przyczyna zdarzenia jest ustalana przez  komisję z ramienia PKP Zakład Linii Kolejowych Olsztyn.

Miejsce zdarzenia przekazano przedstawicielowi PKP Zakładu Linii Kolejowych Olsztyn z uwagami dotyczącymi zapewnienia zabezpieczenia terenu torowiska. Na tym działania zakończono.

Łącznie w działaniach brały udział 4 strażackie zastępy – dwa z jednostki ratowniczo–gaśniczej z Kętrzyna oraz dwa z Ochotniczej Straży Pożarnej Korsze, ogólnie strażaków 20.

Na miejscu działania prowadzili również: policja, zespół ratownictwa medycznego, SOK, PKP.

/zdjęcia: dh Krzysztof Tamiła - OSP Korsze; tekst: mł. bryg. Szymon Sapieha/