W dniu 28 marca br. o godz. 21:12 strażak dyżurny stanowiska kierowania KP PSP Kętrzyn otrzymał telefoniczne zgłoszenie o pożarze w jednym z mieszkań w bloku wielorodzinnym przy ul.  Mielczarskiego w Kętrzynie.

Do zdarzenia alarmowo wyjechali strażacy z Kętrzyna, którzy zastali pożar w mieszkaniu na poddaszu. Klatka schodowa bloku była tak zadymiona, że strażacy musieli pracować w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Ich działania polegały na podaniu prądu gaśniczego wody do palącego się pomieszczenia, równocześnie prowadzili oddymianie klatki schodowej przy użyciu wentylatora oddymiającego. Po oddymieniu klatki przystąpili do ewakuacji mieszkańców z niższych kondygnacji budynku. Ewakuowali 9 osób, w tym mężczyznę z poparzoną dłonia, załozyli mu więc opatrunek hydrożelowy i przekazali go pogotowiu ratunkowemu.

Po zakończeniu działań gaśniczych strażacy przeszukali pomieszczenia wcześniej objęte ogniem. W  sypialni znaleźli kobietę (upośledzoną ruchowo) z zachowanymi czynnościami życiowymi (tętno i oddech słabe, ale wyczuwalne). Wspólnie z członkami zespołu ratownictwa medycznego natychmiast zabezpieczyli drogi oddechowe poszkodowanej zestawem do tlenoterapii, a na rozległe poparzone części ciała zastosowali opatrunki hydrożelowe. Na polecenie lekarza strażacy i ratownicy medyczni wspólnie przetransportowali poszkodowaną do karetki. Mimo prowadzonych czynności ratowniczych, ok. godziny 21:18 lekarz stwierdził zgon.

Ogień strawił w mieszkaniu łóżko, dywan, telewizor, szafkę nocną.

Przypuszczalną przyczyną porzaru mogło być zaprószenie ognia od niedopałka papierosa, jednak dochodzenie w tej sprawie prowadzi kętrzyńska policja.

/opracował: mł. bryg. S. Sapieha/

{/gallery}