Wczoraj, około godziny 14. w Gwiździnach, doszło do tragicznego wypadku na drodze powiatowej 1335N. Nowomiejską KP PSP o zdarzeniu powiadomiło WCPR w Olsztynie. Ze zgłoszenia wynikało, że wypadkowi uległy trzy osoby. Do zdarzenia zaalarmowano trzy zastępy - dwa z nowomiejskiej KP PSP oraz jeden z OSP w Gwiździnach. O wypadku zostały powiadomione również pozostałe służby ratownicze.

W chwili przybycia pierwszego zastępu straży pożarnej  na miejscu był już zespół ratownictwa medycznego. Ratownicy zastali samochód mercedes vito po uderzeniu bocznym w  drzewo. Był to pojazd przeznaczony do przewozu pieniędzy. Pojazdem podróżowało 3 mężczyzn. Dwaj z nich znajdowali się poza pojazdem, natomiast w pojeździe pozostawał nieprzytomny kierowca. Obsada ambulansu zajmowała się już poszkodowanymi.

Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku, wstrzymali ruch na drodze w obu kierunkach i odłączyli akumulator w pojeździe. Przy użyciu narzędzi hydraulicznych wykonali dostęp do poszkodowanego kierowcy i pod nadzorem ratownika medycznego przemieścili go na zewnątrz pojazdu. U poszkodowanego nastąpiło zatrzymanie krążenia i oddechu, ratownicy przystąpili do działań resuscytacyjnych. Działania te jednak okazały się nieskuteczne, obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon. Pozostałych dwóch uczestników wypadku, z obrażeniami głowy przewieziono do nowomiejskiego szpitala powiatowego.

Na miejscu obecny był prokurator rejonowy. Został wezwany również samochód firmy konwojującej pieniądze w celu przejęcia przewozonego depozytu. Funkcjonariusze policji zabezpieczyli broń służbową uczestników wypadku. Po przeprowadzeniu czynności dochodzeniowych przez policję, pojazd został załadowany na lawetę, a ratownicy uprzątnęli miejsce zdarzenia z pozostałości karoserii pojazdu i przeprowadzili sorpcję wyciekłych płynów eksploatacyjnych. Cała akcja trwała 2,5 godziny. Przypuszczalną przyczyna zdarzenia mogło być niedostosowanie prędkości do aktualnie panujących warunków na drodze, dochodzenie prowadzi policja.

/tekst: asp. sztab. Michał Błaszkowski, foto: archiwum KP PSP NML/