Do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem substancji niebezpiecznych doszło w dniu 6 listopada 2012 r na drodze wojewódzkiej nr 507 w okolicy miejscowości Karbowo, gm. Orneta. W wyniku uszkodzenia i rozszczelnienia plastykowych pojemników  wyciekło ponad 1500 litrów  kwasu azotowego.

Z niewyjaśnionej przyczyny samochód ciężarowy marki Volvo zaczepił naczepą o przydrożne drzewa. W wyniku tego z naczepy pojazdu spadły zbiorniki z kwasem azotowym oraz podchlorynem sodu, które uległy rozszczelnieniu. Ponad 1500 litrów kwasu azotowego wylało się na drogę i pobocze. Pojazd przewoził 4 zbiorniki o poj. 1000 l.  i 132 pojemniki o poj.20 l. kwasu azotowego, 12 pojemników o poj. 20 l.  podchlorynu sodu ,  3675 kg. wodorotlenku sodu oraz  11000 kg soli spożywczej. Na przeciwnym pasie drogi stał drugi samochód ciężarowy, który zatrzymał się przed rozrzuconymi na drodze pojemnikami. Kierowcy obu samochodów ciężarowych ulegli lekkiemu podtruciu wziewnemu w wyniku  kontaktu z oparami tych substancji. Obu poszkodowanych przebadał obecny na miejscu zdarzenia zespół medyczny pogotowia ratunkowego. Nie zachodziła potrzeba hospitalizacji poszkodowanych i obaj pozostali na miejscu zdarzenia. Do działań ratowniczych w pierwszej fazie zadysponowano zastępy z JRG w Lidzbarku Warmińskim oraz OSP z KSRG w Ornecie i Lubominie, a następnie specjalistyczną grupę ratownictwa chemicznego z JRG 2 z Olsztyna i JRG 2 z Elbląga. Strażacy natychmiast wyznaczyli i oznakowali bezpieczną strefę w odległości 100m. od miejsca zdarzenia . Ograniczono emisję rozlewania się substancji niebezpiecznych. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zbiorniki zastępcze z Firmy "POLMLEK" w Lidzbarku Warmińskim do których zlano substancje z uszkodzonych pojemników. Przewoźnik podstawił transport zastępczy w postaci dwóch samochodów 7 t i 12 t do których został przeładowany nieuszkodzony ładunek, który przewieziono do docelowego miejsca transportu do firmy "POLMLEK" w Lidzbarku Warmińskim. Jezdnia, poprzez zmycie prądami wody, została oczyszczona z pozostałości po  uprzednim zneutralizowanniu substancji wapnem i sorbentem unisafe. Po ponad 15 godzinach ruch drogowy został przywrócony. W działaniach ratowniczych trwających ponad 16 godz. udział brało 12 zastępów  PSP oraz 4 OSP z KSRG, w sumie 54 strażaków.( tekst st.kpt. M. Pasławski; fot. KP PSP Lidzbark i OSP Orneta)