6 sierpnia 2012 roku, kilka minut przed 15.00, na terenie gmin Susz, Kisielice i Zalewo  rozpętało się piekło… Silny wiatr i opady deszczu  łamały drzewa jak zapałki.

Nawałnica w kilku miejscach  uszkodziła linie energetyczne, powodując zagrożenie porażenia prądem kierowcy przejeżdżającego TIR-a. Ucierpiały także dachy budynków (mieszkalnego i gospodarczego), na które przewróciły się drzewa.

W jednym ze zdarzeń konieczna była ewakuacja 8 osób z mieszkań. Spowodowane to było zagrożeniem, jakie stworzyło poważnie uszkodzone potężne drzewo.  Ulewa spowodowała także lokalne podtopienia piwnic w czterech obiektach w Suszu.

Ogółem odnotowano 26 zdarzeń. W akcjach związanych z usuwaniem skutków wichury udział wzięło 38 zastępów straży pożarnej i aż 225 strażaków. Ich działania polegały głównie na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia, usuwaniu z jezdni przewróconych drzew oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic.

Trudno jest określić straty w przyrodzie. Nie mniej jednak wystąpiły straty w budynkach i sieci energetycznej, które wstępnie szacuje się  8 tysięcy złotych.

Działania zakończono 5 minut przed północą.

/oprac.:mł. bryg. Tomasz Michalski – rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Iławie: zdjęcia: OSP/. Susz