6 sierpnia 2012 r. tuż po godzinie 16.00 nad powiatem lidzbarskim oraz powiatami sąsiednimi przeszła kolejna nawałnica. Ulewa i bardzo silny wiatr sprawiły, że zastępy straży pożarnej - zarówno zawodowej  jak i ochotniczej - wyjechałi niemal wszystkimi siłami, by nieść pomoc potrzebującym.

Najwięcej pracy mieli strażacy w miejscowości Kłębowo, na terenie ośrodka wypoczynkowego "Świteź", gdzie połamane drzewa uszkodziły dachy 6 domków letniskowych i 3 samochody osobowe zaparkowane przy domkach. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Porywisty wiatr oraz połamane konary drzew uszkodziły także dach kościoła w miejscowości Czarny Kierz. Dachówki na znacznej jego powierzchni zostały po prostu zwiane. Strażacy zabezpieczyli plandekami ten obiekt sakralny przed zalaniem deszczem. Poza tym, w kilku miejscowościach naszego powiatu strażacy usuwali powalone z korzeniami drzewa i  połamane konary z dróg wojewódzkich, powiatowych oraz drogi krajowej nr 51. W sumie, w wyniku wczorajszej nawałnicy, lidzbarscy strażacy interweniowali 13 razy. Ostatnie zastępy strażaków wróciły do jednostki tuż przed północą.

/tekst: st. kpt. M. Pasławski; zdj.:OSP Orneta i P. Moroz/.