3 listopada 2011 roku, kilka minut po godzinie 11:00, do Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Iławie wpłynęło telefoniczne zgłoszenie o pożarze kurnika w miejscowości Stradomno (gm. Iława).

Do zdarzenia skierowano natychmiast jednostki z Państwowej Straży Pożarnej w Iławie oraz Ochotnicze Straże Pożarne ze Stradomna, Ząbrowa,  Wikielca, Laseczna, a także Ławic – łącznie 10 samochodów. W akcji uczestniczyło w sumie 37 strażaków. 

Na miejscu okazało się, że pali się dach kurnika stanowiącego znaczną część kompleksu budynków, tj. hal produkcyjnych do hodowli drobiu, pomieszczeń biurowych i socjalnych, a także części mieszkalnej, znajdującej się w centralnym miejscu obiektu. Płomienie były już widoczne na dachu. W jednej z hal na parterze przebywało 10 tysięcy kilkudniowych indyków. Zwierzęta nie ucierpiały.

Po dokładnym rozpoznaniu, strażacy stwierdzili też zadymienie w mieszkaniu, jednak co najważniejsze wszystkie osoby tam zamieszkujące wyszły na zewnątrz. Ogień nie przedostał się w to miejsce już do samego końca akcji.

Strażacy ugasili ogień nie dopuszczając do rozprzestrzenienia się go na pozostałe części budynku. Gasili wodą, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz pomieszczeń. Musieli też zdemontować dach na powierzchni ponad 100 m2, aby dostać się do źródła pożaru i ugasić palącą się konstrukcję zadaszenia. 

Uratowano mienie o znacznej wartości. Trudno stwierdzić, co było przyczyną powstania pożaru. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Iławie - bryg. Maciej Jasiński, który bezpośrednio na miejscu zdarzenia dowodził akcją ratowniczo-gaśniczą, zarządził dokonanie kontroli w tym obiekcie przez oficera ds. kontrolno-rozpoznawczych.

 

/tekst i zdjęcia.: mł. bryg. Tomasz Michalski – rzecznik prasowy komendanta powiatowego PSP w Iławie/.