Wczoraj, w godzinach popołudniowych, nowomiejską KP PSP poinformowano o wypadku drogowym na drodze wojewódzkiej 541 w Ostaszewie. Ze zgłoszenia wynikało, że może być poszkodowanych aż pięć osób.

Niezwłocznie zadysponowano do zdarzenia niezbędne służby ratownicze: 4 zastępy straży pożarnej, 4 zespoły ratownictwa medycznego oraz śmigłowiec ratowniczy. W wypadku udział brały dwa pojazdy osobowe. Kierowca nissana i dwoje dzieci z VW golfa znajdowałysię na zewnątrz pojazdów, zaś w jednym z nich  pozostała najciężej poszkodowana kobieta. Ruch na drodze wojewódzkiej 541 został całkowicie zablokowany. Działania ratowników polegały na rozpoznaniu sytuacji, zabezpieczeniu miejsca wypadku, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, dotarciu do poszkodowanej pozostającej w vw golfie i stabilizacji kręgosłupa szyjnego za pomocą kołnierza ortopedycznego, wykonaniu dostępu, ewakuacji na zewnątrz pojazdu i tlenoterapii biernej. Ratownicy udzielili również  pomocy zespołowi ratownictwa medycznego przy opatrywaniu ran u poszkodowanej.

Ratownicy z JRG PSP udzielili wsparcia psychicznego dwójce dzieci (5 i 12 lat), które otrzymały maskotki-miśki, przygotowali teren i zabezpieczyli miejsca lądowania śmigłowca LPR. Dalsze działania strażaków polegały na uprzątnięciu miejsca wypadku i przywróceniu ruchu drogowego. Śmigłowiec LPR zabrał poszkodowaną do szpitala w Grudziądzu, pozostali poszkodowani zostali przewiezieni karetkami szpitala w Iławie. Starty oszacowano na 28 tys. zł. Przyczyną zdarzenia było prawdopodobnie wymuszenie pierwszeństwa na skrzyżowaniu przez kierującą golfem.

/asp. sztab. Michał Błaszkowski, rzecznik prasowy KP PSP w Nowym Mieście Lub./.