2 maja br. w miejscowości Krotoszyny, gmina Biskupiec, doszło do groźnego wypadku drogowego. Samochód dostawczy marki Mercedes Sprinter uderzył w drzewo.

Pojazdem podróżowało 7 osób (trzech dorosłych mężczyzn, troje dzieci w wieku 3, 6, 10 lat i jedna kobieta w ciąży). Po uzyskaniu informacji o zdarzeniu nowomiejskie PSK zaalarmowało 4 zastępy z JRG PSP i ochotniczych straży pożarnych. Dyspozytor pogotowia ratunkowego w Nowym Mieście Lubawskim wysłał do wypadku 2 zespoły ratownictwa medycznego. Ponieważ zgłoszenie wpłynęło do pogotowia w Iławie, również stamtąd zaalarmowano do zdarzenia jedną karetkę. W chwili przybycia  pierwszego zastępu OSP na miejscu były już służby medyczne z Iławy i zajmowały się osobami poszkodowanymi.

W chwili przybycia pierwszego zastępu dowodzący uzyskał informację, że są poszkodowane tylko dwie osoby: 43.letni mężczyzna w stanie ciężkim z obrażeniami głowy i 10.letnie dziecko, u którego podejrzewano złamanie ręki. Po przybyciu karetek z Nowego Miasta Lub. kolejne dwie osoby zgłosiły dolegliwości spowodowane wypadkiem.

Działania zastępów straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, odłączeniu akumulatora w pojeździe i zamknięciu ruchu na  drodze. Po dokładnym przebadaniu wszystkich osób biorących udział w wypadku, lekarz postanowił zabrać do szpitala  również pozostałe osoby na obserwację.  Po zaopatrzeniu i zabraniu do szpitali wszystkich poszkodowanych, ratownicy usunęli wyciekłe płyny eksploatacyjne z rozbitego samochodu.

Przyczyną wypadku było niedostosowanie prędkości jazdy do warunków na drodze. Straty oszacowano 30 tys. zł.  Mercedes został całkowicie zniszczony, zniszczone zostały również przewożone telewizor, lodówka, pralka oraz wersalka i krzesła.

/tekst: asp. sztab. Michał Błaszkowski - rzecznik prasowy KP PSP, fot.: archiwum KP PSP/.