W dniu 1 marca br., kilka minut po  godz. 5:00, strażak dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania  PSP otrzymał zgłoszenie o wypadku na trasie Kętrzyn – Reszel, w okolicach miejscowości Biedaszki.

Ciągnik siodłowy wraz z naczepą zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył lewym bokiem /kabiną/ w   przydrożne drzewo. Poszkodowany kierowca był przytomny i znajdował się wewnątrz pojazdu. Na miejscu  była już karetka pogotowia, której personel prowadził działania medyczne przy poszkodowanym. Działania strażaków polegały na wydobyciu go z pojazdu.

Droga była zablokowana w obydwu kierunkach. Dalsze czynności strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, podaniu jednego prądu piany ciężkiej na komorę silnika, odłączeniu akumulatorów. Miejsce zdarzenia przekazano protokołem policjantom, którzy pozostali na miejscu  organizując objazdy.

Zniszczeniu uległa: cała kabina kierowcy.

Jak się jednak okazało nie był to koniec naszych działań w tym miejscu. Ok. godz.11.00 na miejsce zdarzenia zadysponowano samochód operacyjny z dowódcą JRG w celu rozpoznania sytuacji z uwagi na zgłoszony przez dyżurnego policji duży wyciek paliwa z uszkodzonego pojazdu. Po przybyciu na miejsce okazało się, że na miejscu działania prowadzi firma holownicza, której pracownicy wypompowali około 200 litrów oleju napędowego z uszkodzonych zbiorników oraz podejmują próbę usunięcia pojazdu i udrożnienia drogi. Pracownicy ZDP,  przy użyciu piasku oraz posiadanego sorbentu, zbierali z jezdni rozlany olej napędowy. Woda z topniejącego na poboczu śniegu zwiększała rozmiar rozlewiska. W związku z powiększającym się rozlewiskiem paliwa oraz brakiem dostępnych na miejscu zdarzenia materiałów sorbcyjnych, dowódca zadysponował na miejsce  kolejne strażackie zastępy z zapasem sorbentu.  Strażacy pokryli rozlewisko  sorbentem, a następnie zebrali  substancję. W tym samym czasie firma holownicza załadowała na lawetę rozbity ciągnik siodłowy, a do naczepy podpięła pojazd zastępczy. Pracownicy ZDP zebrali użyty jako sorbent piach z jezdni i pobocza do przygotowanych worków. Przez cały czas trwania działań droga była wyłączona z ruchu, a policja zorganizowała objazdy. Po odholowaniu usuniętego z drogi samochodu i naczepy dokładnie oczyszczono jezdnię. W pracach uczestniczyli strażacy, pracownicy ZDP oraz firmy holującej. Po konsultacjach z będącym na miejscu zdarzenia kierownikiem robot drogowych ZDP w Kętrzynie odstąpiono od zmywania jezdni wodą ze względu na możliwość wystąpienia oblodzenia. Na tym działania zakończono. Około godz. 13. 50 kierownik robót drogowych udostępnił drogę dla ruchu kołowego.

/tekst i zdjęcia: st. kpt. Szymon Sapieha/