13 grudnia 2010 roku o godz. 120 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Lidzbarku Warmińskim otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Lubomino.

Strażacy zastali palący się na całej powierzchni dach budynku gospodarczego (budynek murowany z drewnianą więźbą dachową, kryty dachówką). Ich działania polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu na palący się dach oraz jednego prądu wody w obronie na zagrożony  budynek mieszkalny. Ze względu na duże zadymienie, strażacy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych. W budynku objętym pożarem nie było zwierząt inwentarskich. Uszkodzeniu uległ znajdujący się wewnątrz sprzęt budowlany, m.in.: betoniarka, dwie kosiarki spalinowe, pilarka Husqvarna. Pod wpływem oddziaływania wysokiej temperatury uszkodzeniu uległy szyby w budynku mieszkalnym oraz  stojący pomiędzy budynkiem gospodarczym, a mieszkalnym, samochód marki Ford Transit.

W działaniach ratowniczo–gaśniczych, trwających niemal 5 godz.,  udział brało 5 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej - w sumie 22 strażaków ochotników.

( tekst: kpt. M. Pasławski, fot.: archiwum OSP Orneta).