28 listopada 2010 roku, w następstwie śliskiej nawierzchni dróg, w powiecie lidzbarskim doszło do kilku poważnych wypadków drogowych, w których poszkodowanych zostało kilka osób.

Już w godzinach porannych na drodze wojewódzkiej nr 513, w okolicach miejscowości Kierwiny, samochód marki Citroen Xantia na łuku drogi uderzył w przydrożne drzewo. Samochodem podróżowały dwie osoby, jedna z nich o własnych siłach opuściła pojazd, natomiast drugą z urazem kręgosłupa szyjnego ewakuowali strażacy wspólnie z zespołem medycznym pogotowia ratunkowego.

Kolejny groźny wypadek miał miejsce kilka kilometrów za Ornetą. Kierująca samochodem osobowym  marki Opel Vectra młoda kobieta (18 lat)  straciła panowanie nad pojazdem na śliskiej nawierzchni  i uderzyła bokiem w przydrożne drzewo. Tym pojazdem z kolei podróżowały trzy osoby. Dwie  wyszły z pojazdu przed przybyciem służb ratowniczych, jedna osoba przytomna została uwięziona w uszkodzonym pojeździe. W związku z podejrzeniem urazu mózgowo-czaszkowo zadysponowano śmigłowiec LPR. Wszystkie uczestniczące w wypadku osoby przetransportowane zostały do szpitali.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, odłączeniu akumulatora, wykonaniu dostępu do poszkodowanej przy użyciu narzędzi hydraulicznych.

Najwięcej szczęścia miał uczestnik kolejnego, trzeciego w tym dniu, wypadku w miejscowości Zagony, gm. Lubomino. Kierowca samochodu osobowego marki Mercedes 190 nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, wpadł w poślizg i uderzył w słup energetyczny. Na szczęście nie doznał żadnych obrażeń i sam opuścił rozbity pojazd jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych.

( tekst:  kpt. M. Pasławski, fot.: archiwum KP PSP Lidzbark Warm. i OSP Orneta)