29 września tuż po godzinie 12.30 nowomiejskie PSK powiadomiono o silnym wybuchu w jednorodzinnym budynku mieszkalnym znajdującym się przy ulicy Tysiąclecia w Nowym Mieście Lub. Niezwłocznie na miejsce zdarzenia zostały wysłane zastępy z JRG PSP oraz zespół Ratownictwa Medycznego i Policja.

Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy-ratownicy stwierdzili, że w wyniku wybuchu doszło do uszkodzenia dwóch ścian działowych oraz częściowo stropu dzielącego parter i piętro. Dokonano przeszukania pomieszczeń budynku oraz gruzowiska powstałego po wybuchu i na szczęście nie znaleziono w nim żadnych osób. Ratownicy chcąc, określić przyczynę wybuchu, dokonali pomiaru ewentualnego występowania par gazów wybuchowych, jednak przyrząd pomiarowy nie wykazał ich obecności. Przybyły na miejsce Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dokonał oględzin miejsca zdarzenia i wydał zakaz użytkowania budynku. W chwili obecnej nie wiadomo, czy budynek będzie nadawał się do dalszego zamieszkania. Ma to ustalić specjalna komisja powołana pod kierownictwem PINB. Po dostarczeniu na miejsce zdarzenia stempli przystąpiono do częściowego odgruzowania pomieszczeń budynku i podstemplowania ścian oraz stropu budynku. Po podstemplowaniu budynku cały teren ogrodzono taśmą wygrodzeniową i wywieszono tablice informacyjne "zakaz wstępu".Na miejsce zdarzenia przybyły również dwie urzędniczki z Urzędu Miasta w celu udzielenia ewentualnej pomocy lokalowej.W wyniku wybuchu zniszczeniu uległy dwie ściany nośne, ścianki działowe, częściowo strop typu żerańskiego, częściowo taras oraz stolarka budowlana, częściowo wyposażenie na parterze budynku oraz samochód VW Polo znajdujący się w części garażowej znajdującej się w budynku. Prawdopodobną przyczyna powstania tego zdarzenia był wybuch bojlera elektrycznego, znajdującego się w pomieszczeniu budynku. Akcja trwała 3,5 godziny.

asp. sztab. Michał Błaszkowski, rzecznik prasowy KP PSP w Nowym Mieście Lub.