W miniony weekend na terenie gminy Orneta w powiecie lidzbarskim doszło do dwóch groźnych wypadków drogowych.

7 sierpnia około godz. 18.30 zderzyły się czołowo dwa auta osobowe. Kierowcy obydwu pojazdów zostali opatrzeni przez zespół medyczny pogotowia ratunkowego. jJdnego z nich, z bólem w klatce piersiowej i ogólnymi ranami, przewieziono do szpitala w Lidzbarku Warmińskim.

Podobne zdarzenie miało miejsce 8 sierpnia br. na drodze wojewódzkiej  nr 513. Następstwa tego wypadku były znacznie poważniejsze. Na łuku drogi zderzyły się czołowo dwa samochody osobowe ( VW Bora i VW Passat). W wypadku poszkodowanych zostało sześć osób, w tym czworo dzieci w wieku 3,5 – 9 lat. Na miejsce zdarzenia zadysponowano trzy zespoły medyczne pogotowia ratunkowego w celu przetransportowania poszkodowanych do szpitali. Lekarz pogotowia ratunkowego polecił zadysponowanie  śmigłowca LPR, by jak najszybciej przetransportować najbardziej poszkodowaną 3,5 letnią dziewczynkę do Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie. W następstwie doznanych obrażeń wszystkie osoby zostały zabrane do szpitali w Olsztynie, Elblągu i Lidzbarku Warmińskim. Działania  strażaków–ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku do czasu przybycia policji, przygotowaniu lądowiska dla śmigłowca LPR, pomocy w przenoszeniu poszkodowanych na noszach do karetek, odłączeniu akumulatorów i zneutralizowaniu wycieków płynów eksploatacyjnych. Droga wojewódzka przez kilka godzin była zamknięta, policja zorganizowała sprawny objazd sąsiednimi drogami.

/tekst: kpt. M. Pasławski, fot.: dh M. Kuźniewski/.