W miejscowości Monety, gm. Kowale Oleckie, w dniu 9.07.2010 roku około godziny 16:30 d oszło do groźnego wypadku drogowego, w wyniku którego rannych zostało siedem osób, w tym jedno dziecko. Na łuku, mało uczęszczanej, żwirowej, drogi prowadzącej nad Jezioro Czarne, zderzyły się dwa samochody terenowe Opel Frontera i UAZ.

Osoby poszkodowane opuściły pojazdy o własnych siłach, działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, odłączeniu akumulatorów i instalacji gazowej w jednym z pojazdów, transporcie osób poszkodowanych do karetek i śmigłowca oraz zabezpieczeniu lądowania i startu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Poszkodowani zostali odwiezieni do szpitali w Suwałkach, Olecku i Ełku.

W akcji brało udział: 14 strażaków, w tym 8 z OSP Kowale Oleckie, 4 zespoły pogotowia ratunkowego, 2 radiowozy policji.

/zdjecia: kpt. Jerzy Gołembiewski, tekst: kpt. Tomasz Jagłowski/