Tradycyjnie już, maj jest okresem organizowania uroczystości związanych z przypadającymi w tych dniach obchodami Dnia Strażaka oraz Dniami Ochrony Przeciwpożarowej. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się już 1 maja br. w Biskupcu Pomorskim. Otwarto tam uroczyście nowo wyremontowaną remizę OSP.

Uroczystość poprzedziła msza święta sprawowana w intencji strażaków gminy Biskupiec. Budynek poświęcił proboszcz miejscowej parafii. Była to również okazja do wręczenia wyróżnień i odznaczeń najaktywniejszym członkom tej jednostki.

3 maja w Grodzicznie odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Na uroczystość przybyli między innymi: podsekretarz stanu w MSWiA - Zbigniew Sosnowski, Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP, bryg. Jan Słupski, przedstawiciel Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP - Grzegorz Matczyński, Starosta Nowomiejski - Stanisław Czajka, burmistrz Nowego Miasta Lub., wójtowie gmin powiatu nowomiejskiego, zastępca Komendanta Powiatowego Policji - Marek Kowalski, przedstawiciele 41 jednostek OSP z terenu powiatu nowomiejskiego oraz lokalne media i kierownictwo naszej KP PSP.

Uroczystość odbyła się pod siedzibą miejscowej OSP. Poprzedzona została mszą świętą koncelebrowaną w intencji strażaków powiatu nowomiejskiego. Następnie kolumna pocztów sztandarowych oraz strażaków-ochotników i funkcjonariuszy PSP przemaszerowała pod siedzibę OSP. Tu obyła się oficjalna część imprezy. Wręczone zostały akty mianowania na wyższe stopnie służbowe w korpusach oficerskim, aspiranckim i podoficerskim. Wyróżniających się strażaków uhonorowano również medalami resortowymi i związkowymi. Ogłoszono również wyniki konkursu na „Superstrażaka”, organizowanego przez „Gazetę Nowomiejską”. Ranking najaktywniejszych strażaków z gmin powiatu prowadzony był przez cały kwiecień w kategoriach strażaków-ochotników oraz funkcjonariuszy PSP. Finaliści z poszczególnych gmin powiatu nowomiejskiego oraz z naszej KP PSP otrzymali upominki. Z powodu deszczu, zakończenie imprezy przeniesiono do świetlicy remizy OSP, gdzie zaproszeni goście w okolicznościowych wystąpieniach podkreślali trud, wagę i znaczenie profesji strażackiej.

W dniu 4 maja funkcjonariusze z naszej KP PSP wzięli udział w uroczystej mszy świętej sprawowanej w intencji strażaków w nowomiejskiej bazylice p.w. Św. Tomasza-Apostoła.

Od początku maja naszą Komendę odwiedzają zorganizowane grupy dzieci i młodzieży w ramach dni otwartych strażnic, w związku z przypadającymi w maju Dniami Ochrony Przeciwpożarowej. Odwiedzający zapoznają się z pojazdami oraz wyposażeniem technicznym KP PSP oraz specyfiką zawodu strażaka. Jest zawsze duże zainteresowanie dzieci i młodzieży naszą profesją.

/asp. sztab. Michał Błaszkowski - rzecznik prasowy KP PSP w Nowym Mieście Lub./.