23 lutego 2018 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Ełku przy ul. Suwalskiej ełccy strażacy podsumowali rok 2017. Prezentację multimedialną zaprezentował Komendant Powiatowy PSP w Ełku, bryg. Marek Markowski

Średnio, co 30 godz. i 37 min. strażacy wyjeżdżali do pożaru, co 16 godz. 35 min. do miejscowego zagrożenia i co 118 godz. 22 min. do alarmu fałszywego.

W 2017 roku odnotowano łącznie 889 interwencji. Ponad 815 razy strażacy wyjeżdżali do pożarów i miejscowych zagrożeń, pozostałe zdarzenia to alarmy fałszywe. Był to nie wątpliwie spokojny rok pod kątem interwencji. W porównaniu do roku 2016 zanotowaliśmy o 65 interwencji mniej. Miniony rok, był kolejnym, funkcjonowania treningowej komory dymowej. W ciągu całego roku udało się przeszkolić łącznie 243 druhów jednostek OSP i PSP.

Narada roczna była również doskonałym momentem do odznaczenia zasłużonych osób. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych  Rzeczpospolitej Polski woj. warmińsko – mazurskiego nr 2/2/2017 z dnia 27 maja 2017 roku Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa został odznaczony:

Marcin Radziłowicz, syn Walerego

Tomasz Stypułkowski, syn Krzysztofa

Post. Tomasz Stypułkowski – funkcjonariusz policji Komendy Powiatowej Policji w Ełku, w dniu 25 maja 2017 roku, w czasie wolnym od służby uratował z pożaru 68 letniego mężczyznę. Idąc ulicą zauważył pożar w jednym z mieszkań. W kuchni dostrzegł płomienie w okolicy kuchenki gazowej. Był tam też przestraszony i zdezorientowany właściciel mieszkania. Policjant ewakuował go w bezpieczne miejsce, a sam mokrym ręcznikiem ugasił pożar przed przyjazdem straży pożarnej. Dzięki temu nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia. Poszkodowany 68-latek trafił do szpitala z poparzeniami głowy i dróg oddechowych.

Pan Marcin Radziłowicz jest członkiem OSP – Miejskiej Orkiestry Dętej. Od lat wspiera jednostki w zakresie bezpieczeństwa. W latach 2002-2006 był członkiem Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Poprzez zastosowanie nowych technologii działa w wielu płaszczyznach bezpieczeństwa: udostępnił podgląd kamer Miejskiego Monitoringu Wizyjnego, udostępnił szerokopasmowy dostęp do internetu m.in. dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku, udostępnił serwery dla portali regionalnych zajmujących się bezpieczeństwem.

Odznaczenia wręczyli: Warmińsko – Mazurski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie – st. bryg. Bogdan Wierzchowski i Komendant Powiatowy PSP w Ełku – bryg. Marek Markowski.

Podsuwanie roku swoją obecnością uświetnili:

• Tomasz Andrukiewicz – Prezydent Ełku,
  • Bogusław Wisowaty – Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Ełku,
  • Marek Chojnowski – Starosta Ełcki,
  • Paweł Ratkiewicz – Przewodniczący Rady Gminy Prostki,
  • mł. insp. Paweł Szyperek – Komendant Powiatowy Policji w Ełku,
  • Krzysztof Skiba – Komendant Straży Miejskiej w Ełku,
  • Andrzej Bujnowski – Prezes Zarządu Spółki Pro-Medica sp. z o.o.,
  • Mirosław Burakiewicz – Przewodniczący Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Ełku.

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Jarosław Pieszko.