19.02.2018 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Olecku odbyła się narada podsumowująca działalność przeciwpożarową w roku 2017. Omówił ją komendant powiatowy bryg. Robert Wiśniewski, który podkreślił, że w porównaniu z rokiem 2016 nastąpił niewielki wzrost ilości interwencji podejmowanych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.

Strażacy interweniowali 653 razy, w tym 145 wyjeżdżali do pożarów, 491 do innych miejscowych zagrożeń i 17 razy do alarmów fałszywych. Najwięcej interwencji w zakresie usuwania skutków pożarów jak i miejscowych zagrożeń przypada na miasto i gminę Olecko. W roku 2017 strażacy interweniowali w gminie Olecko 387 razy, co stanowi blisko 60% wszystkich zdarzeń.

W roku 2017 podczas wszystkich zdarzeń, które miały miejsce na terenie powiatu zginęło 6 osób, a 92 zostały ranne. W porównaniu do roku 2016 odnotowano spadek liczby ofiar o połowę, a liczba rannych wzrosła o 15 osób. Wśród wszystkich poszkodowanych, rannych zostało ośmioro dzieci. Komendant bryg. Robert Wiśniewski w swojej prezentacji sporo uwagi poświęcił także udziałowi jednostek ochotniczych straży pożarnych w działaniach ratowniczych. Z 653 zdarzeń w jakich uczestniczyła straż pożarna w ponad dwustu samodzielne działania podjęły jednostki osp. Najczęściej interweniującymi jednostkami były OSP Kowale Oleckie, Świętajno, Wieliczki, Gąski, Mazury i Sokółki.
       Działalność oleckiej komendy wysoko ocenił komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Wierzchowski, jak i inni zaproszeni goście. Nie zabrakło też podziękowań za to, że mieszkańcy powiatu oleckiego mogą czuć się bezpiecznie.

W naradzie uczestniczyli zaproszeni goście: komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Wierzchowski, starosta olecki Marian Świerszcz, przewodniczący rady powiatu Wacław Sapieha, burmistrz Olecka Wacław Olszewski, wójt gminy Kowale Oleckie Krzysztof  Locman, wójt gminy Świętajno Andrzej Kisiel, prezes zarządu powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych RP Stanisław Ciechanowicz, zastępca  komendanta policji mł. insp. Dariusz Stachelek, nadleśniczowie: Zbigniew Poniatowski i Mariusz Kimszal  oraz pracownicy i funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Olecku.

Opracował: st.kpt. Tomasz Jagłowski

Zdjęcia: sekc. Michał Zamojski