Strażacy z ostródzkiej komendy po raz kolejny wzięli udział w akcji edukacyjnej. Jest to trzecia odsłona szerokiej akcji społecznej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pod kryptonimem: „Kręci Mnie Bezpieczeństwo”.

Tym razem 17 października br. strażacy pojawili się w szkole podstawowej nr 1 w Ostródzie. Była to niezwykła wizyta. Na szkolny plac zawitał wóz ratowniczo-gaśniczy w pełnej obsadzie. Każdy chętny uczeń mógł z bliska obejrzeć, sprzęt ratowniczy. Niby z pozoru prosta rzecz jaką jest „lanie wody”, w fachowy sposób okazuje się trudna. Jednak i tu odważnych dzieci nie zabrakło, śmiało ubierały hełm strażacki, chwytały gaśniczą linię wężową i podawały hasło: „woda na przód”. Przy nadzorze strażaków kierowały strumień wody w zadany punkt, na placu szkolnym. W drugiej części najmłodsi uczniowie spotkali się ze strażakami w sali lekcyjnej, gdzie w formie zabawy uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Strażacy przywieźli ze sobą manekiny treningowe, na których uczniowie mogli wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie. Każda możliwość spotkania się strażaków z dziećmi i przekazania im wiedzy na temat bezpiecznych zachowań, zasad pierwszej pomocy,  jest bezcenna. Jest to kapitał na przyszłość, który daje prawo sądzić, że w przypadku konieczności udzielania pomocy, prawidłowego wzywania służb ratunkowych,  czy odpowiedniej reakcji na zagrożenia, zaprocentuje u naszych dzieci, które poradzą sobie  z tymi zadaniami.

Opracował: kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: asp. Przemysław Żydaczek