W dniu 10 czerwca 2017 r. na płycie boiska gminnego w Barcianach odbyły się VII Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) z terenu powiatu. Startowały drużyny seniorów, a także Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (MDP) zarówno chłopców jak i dziewcząt w wieku 12 – 16 lat – łącznie w całych zawodach wzięło udział 8 zespołów. W zawodach brały udział wszystkie drużyny OSP, które zgłosiły chęć rywalizowania z innymi ekipami.

Celem organizacji zawodów tego typu jest w szczególności: •intensywne szkolenie pożarnicze, zmierzające do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczo – gaśniczych, sprawność fizyczna strażaków to bardzo istotna rzecz w ich codziennej pracy, o czym nie trzeba chyba nikogo przekonywać;

• ocena stanu wyszkolenia członków OSP,
  • popularyzacja zagadnień ochrony przeciwpożarowej,
  • przygotowanie do startu w zawodach wyższego szczebla.

Zawody były rozegrane w dwóch konkurencjach:- ćwiczenie bojowe,- sztafeta pożarnicza z przeszkodami.
Ostateczna klasyfikacja zawodów:

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (MDP):

Dziewczęta:

I miejsce – MDP OSP Korsze

Chłopcy:

I miejsce – MDP OSP Kętrzyn

II miejsce – MDP OSP Korsze

Seniorzy:

Mężczyźni:

1. miejsce –OSP Jegławki
  2. miejsce – OSP Srokowo
  3. miejsce – OSP Barciany
  4. miejsce – OSP Korsze
  5. miejsce – OSP Skandawa

Organizatorzy zawodów:

• Starosta Kętrzyński Ryszard Niedziółka, który objął patronat honorowy nad zawodami;
  • Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kętrzynie;
  • Komenda Powiatowa PSP Kętrzyn;
  • Urzędy Miast i Gmin Powiatu Kętrzyńskiego;
  • GOK Barciany i GOPS Barciany;
  • OSP Barciany.

Pomogli w organizacji zawodów:

• Starostwo Powiatowe w Kętrzynie;
  • Nadleśnictwo Srokowo;
  • MST Kętrzyn;
  • MTI Furninova Kętrzyn.

Dzięki pomocy wszystkich tych firm i instytucji zawody przebiegły wzorowo, a najlepszym drużynom strażaków można było wręczyć puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Panowie Burmistrzowie i Wójtowie również nie przyjechali z pustymi rękoma i uhonorowali strażaków ochotników reprezentujących ich gminy wartościowymi nagrodami.Nagrody wręczali Ryszard Niedziółka – Starosta Kętrzyński, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kętrzynie, Ryszard Kozyra – Wójt Gminy Barciany, Franciszek Andruszkiewicz – Wójt Gminy Srokowo, st. bryg. Zbigniew Borys – Komendant Powiatowy PSP w Kętrzynie.
Piękna pogoda i wspaniała zabawa, a także kulturalny doping licznie zgromadzonej publiczności, która z całych sił próbowała wesprzeć swoje drużyny - to wszystko towarzyszyło rozegranym zawodom. Cieszy fakt, iż w zawodach stratuje coraz więcej drużyn, także tych najmłodszych. Strażackie zainteresowanie przechodzi z pokolenia na pokolenia. O tym, że niedaleko pada jabłko od jabłoni świadczy fakt, że zawodach w jednej drużynie występował niejeden ojciec z synem, w niektórych drużynach w strażackich zmaganiach brały udział całe rodzeństwa.Tradycyjnie już część zawodników po zakończeniu konkurencji w ramach „strażackiego chrztu” lądowała w zbiorniku wypełnionym wodą.Zwycięzcy zawodów powiatowych będą reprezentowali nasz powiat podczas zawodów wojewódzkich.  Opracował: bryg. Szymon Sapieha