3 strażaków Komendy Miejskiej PSP W Olsztynie dziś wyruszyło na wyprawę w terminie 17 lutego – 04 marca Kaukaz 2017, której celem jest zimowe zdobycie szczytu Kazbek (5033 m. n.p.m.).

Udział w wyprawie biorą: asp. Michał Paszkowski, mł. asp. Paweł Zapadka, st. asp. Łukasz Prot. Wymienieni jako dwaj ostatni, na co dzień pełnią służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Olsztynie, zasilając swoim potencjałem osobowym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego. Asp. Michał Paszkowski pełni służbę w JRG1 w Olsztynie. Wchodzi w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego.

Wyprawa Kaukaz 2017, poza turystycznym walorem, ma na celu przede wszystkim doskonalenie umiejętności alpinistycznych, zdobycie przez jej uczestników doświadczenia wysokogórskiego, które skutecznie wykorzystywać będą podczas codziennej służby. Celem projekt jest także promocja naszej formacji – Państwowej Straży Pożarnej a także naszego regionu Warmii i Mazur. Zebrany zostanie również materiał dokumentacyjny wyprawy w postaci zdjęci i filmów oraz raportu z przebiegu wyprawy.

Kazbek to jeden z najwyższych szczytów Kaukazu (5047 m n.p.m.). Położony jest obok głównej grani Kaukazu, niedaleko granicy z Dagestanem, zamyka od wschodu Kaukaz Wysoki. Góra znana jest ze swej bardzo kapryśnej pogody. Z uwagi na znaczne nachylenie stoków (nawet do 60°) Kazbek jest górą znacznie trudniejszą niż popularny Elbrus.

Strażacy otrzymali wsparcie rzeczowe:

Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,

Wojewody Warmińsko-Mazurskiego

Prezydenta Olsztyna

Życzymy powodzenia i czekamy na relacje z wyprawy

Opracował

mł.bryg. Sławomir Filipowicz