W ramach realizowanego programu „Czad i ogień. Obudź czujność”, którego głównym celem jest uświadomienie społeczeństwa jak niebezpieczny jest tlenek węgla, w dniu 7 grudnia 2016 r w siedzibie lidzbarskiej komendy odbyło się kolejne spotkanie z zarządcami i administratorami budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

Wychodząc naprzeciw zagrożeniom związanym z okresem grzewczym, a tym samym zwiększonym zagrożeniem zatrucia tlenkiem węgla, kierownictwo lidzbarskiej komendy zaprosiło do wspólnego szkolenia i rozmów administratorów i zarządców budynków mieszkalnych wielorodzinnych, kominiarzy, policjantów, strażników miejskich oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lidzbarku Warmińskim. W trakcie spotkania strażacy przypomnieli  i omówili obowiązki zarządców w zakresie przeglądów technicznych budynków oraz ochrony przeciwpożarowej. W oparciu o statystyki pożarowe ostatnich lat przedstawili skalę zagrożenia związanego z pożarami sadzy nagromadzonej w przewodach kominowych. Gorąca dyskusja wywiązała się w temacie  czyszczenia przewodów dymowych oraz przeglądu stanu technicznego przewodów kominowych oraz budynków.

Oficer prasowy lidzbarskiej komendy zapoznał ponadto zebranych z zagrożeniem jakie stwarza tlenek węgla potocznie zwany czadem. Strażacy rozpropagowali wśród uczestników spotkania ulotki informacyjne oraz  rekomendowali stosowanie czujek dymu i tlenku węgla w lokalach mieszkalnych oraz w częściach wspólnych budynków mieszkalnych. Wszyscy uczestnicy szkolenia potwierdzili zasadność organizacji takich szkoleń i już wstępnie ustalono kolejne spotkanie.

tekst; mł.kpt.Tomasz Gowkielewicz