W dniu 11 maja 2010 roku, około godziny 10:30 Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP w Olecku otrzymało zgłoszenie o pożarze w budynku przedszkola samorządowego w Wieliczkach. Na miejscezadysponowano 2 zastępy z JRG PSP Olecko i jeden zastęp OSP Wieliczki.

Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że do pożaru doszło w pomieszczeniach kuchennych,  ale zadymienie objęło cały budynek przedszkola. Dyrektor  poinformował strażaków, że w środku znajduje się  jeden z jego pracowników.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Ewakuację dzieci i personelu z zagrożonego budynku przeprowadził dyrektor placówki przed przybyciem straży pożarnej. Zadaniem przybyłych na miejsce zastępów było zlokalizowanie i ugaszenie źródła ognia, odnalezienie osoby poszkodowanej i ewakuacja jej ze strefy zagrożenia, przeszukanie i oddymienie pomieszczeń oraz pomoc przedmedyczna na miejscu akcji do przybycia zespołu pogotowia ratunkowego.

Po zakończonych ćwiczeniach przeprowadzono pogadankę z dziećmi i opiekunami przedszkola  na temat bezpiecznych zachowań w domu, na podwórku i przedszkolu. Ponadto dzieci otrzymały drobne upominki, które ufundowała Fundacja Rozwoju Ziemi Oleckiej.

/fot. kpt. Jerzy Gołembiewski, tekst kpt. Tomasz Jagłowski /.