26 marca 2010 roku, około godziny 9:30, na dachu nieczynnej ełckiej lokomotywowni wybuchła butla acetylenowa. W wyniku wybuchu, trzech pracowników firmy budowlanej zostało rannych. Dwóch z nich, siła wybuchu zrzuciła z dachu ( z wysokości około 25 metrów), trzeci z lekkimi obrażeniami, przytomny został na dachu. Taki scenariusz został opracowany na kolejne ćwiczenia przeprowadzone przez Komendę Powiatową PSP w Ełku, w których udział wzięli strażacy zmiany III, grupa ratownictwa wysokościowego naszej komendy i słuchacze drugiego roku Studium Medycznego w Ełku (specjalizacja: ratownik medyczny). W wyniku eksplozji pierwszego poszkodowanego odrzuciło w okolice obrotnicy dla lokomotyw, drugi spadł pomiędzy wózki wagonowe, po czym został przez nie przygnieciony. Trzeci - przytomny - pozostał na dachu, ale wybuch uszkodził drabinę po której wszedł. Dojazd drabiną mechaniczną, ze względu na grząski grunt i gęsto rosnące drzewa, nie był możliwy. Działania strażaków polegały na uwolnieniu poszkodowanych spod elementów konstrukcji obrotnicy i wózków wagonowych za pomoca sprzętu pneumatycznego i hydraulicznego. Grupa ratowników wysokościowych otrzymała zadanie dotarcia, zabezpieczenia medycznego i ewakuacji poszkodowanego z dachu budynku. Udzielenie pomocy medycznej na ziemi należało do przyszłych ratowników medycznych będących na praktyce w naszej komendzie. /tekst i foto: asp. Jarosław Pieszko/.