W dniu 05.01.2009r., w pobliżu elektrowni wodnej na Rzece Pasłęce, przy ulicy Botanicznej w Braniewie, braniewscy strażacy z KP PSP przeprowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego. W ćwiczeniach uczestniczyły trzy zastępy ratownicze oraz 8 ratowników. Celem ćwiczeń było doskonalenie techniki podejmowania osób poszkodowanych, pod którymi załamał się lód na rzece. Ratownicy przećwiczyli ewakuację osób poszkodowanych na brzeg rzeki, udzielanie pierwszej pomocy medycznej oraz wykorzystanie sprzętu ratowniczego: sanie lodowe, ubrania do pracy w wodzie, zestaw PSP R1, sprzęt pomocniczy związany z ratownictwem. Podobne ćwiczenia będą przeprowadzone przez wszystkie zmiany służbowe JRG Braniewo.