W środę 5 kwietnia br. o godzinie 1000 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym przy ulicy Wojska Polskiego w Iławie doszło do zderzenia lokomotywy spalinowej z samochodem osobowym – to na szczęście jedynie pozorowany wypadek, którego celem było uzmysłowienie wszystkim obserwującym przebieg zdarzenia, co może się stać podczas realnego wypadku z samochodem oraz jego pasażerami.

Po zderzeniu i przygotowaniu odpowiedniej pozoracji na miejsce zdarzenia przybyły służby ratownicze celem przećwiczenia wspólnych działań. Działania w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych – doskonała pozoracja wykorzystująca prawdziwy skład kolejowy i samochód osobowy, jak również przygotowanie „osób poszkodowanych” – są jednym z najlepszych elementów doskonalenia strażaków ratowników. Tak realne ćwiczenia nie tylko zwiększają potencjał ratowniczy strażaków, ale dają również możliwość doskonalenia wzajemnej współpracy pomiędzy służbami ratowniczymi i porządkowymi.

Oprócz strażaków Komendy Powiatowej PSP w Iławie w ćwiczeniach aktywnie brali udział ratownicy Polskiego Czerwonego Krzyża z Iławy, iławscy policjanci oraz przedstawiciele służb kolejowych.

Z danych statystycznych wynika, że w roku w 2016 samym tylko województwie warmińsko-mazurskim na niestrzeżonych przejazdach kolejowych doszło do siedmiu wypadków, w których zginęła jedna osoba. W roku bieżącym odnotowano już cztery interwencje, podczas których obeszło się bez ofiar śmiertelnych.

Oprócz doskonalenia strażaków, takie ćwiczenia to oczywiście doskonała lekcja wyobraźni dla wszystkich osób obserwujących, a w szczególności dzieci i młodzieży szkolnej, która licznie przyglądała się całemu zdarzeniu i wysłuchała podsumowania dotyczącego działań straży pożarnej.

W trakcie podsumowania ćwiczeń nawiązano również do akcji „Stop Pożarom Traw” – szereg tego typu pożarów powstaje właśnie wzdłuż szlaków kolejowych i w większości przypadków powodowana jest przez podróżujących składami kolejowymi.

Tekst i Zdjęcia Oficer prasowy KP PSP w Iławie  kpt. Krzysztof Rutkowski