W dniu 11 marca 2017 r. zakończył się kolejny kurs szkoleniowy strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu kętrzyńskiego. Bardzo długie szkolenie trwające 126 godzin lekcyjnych rozpoczęło się jeszcze w grudniu 2016 r.

Szkolenie przeprowadzili nieodpłatnie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Szkolenie odbyło się na terenie, obiektach i sprzęcie kętrzyńskiej Komendy, ale nowi adepci strażackiej służby musieli też zaliczyć test w specjalnej komorze dymowej w Komendzie Powiatowej PSP w Ełku.

Na kurs zgłoszono 13 osób, ale nie wszyscy dali radę podołać strażackiemu wyzwaniu, świadectwa odebrało 11 absolwentów, wśród nich były dwie kobiety – druhny z OSP Karolewo i OSP Skandawa.

Celem szkolenia było przygotowanie strażaków ochotników do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań podczas działań ratowniczo – gaśniczych. W czasie kursu strażacy ratownicy mieli możliwość zapoznania się z zasadami taktyki pożarniczej i ratowniczej, poznawali organizację łączności i współdziałania, techniki operowania prądami gaśniczymi, metody prowadzenia ewakuacji ludzi, mienia i zwierząt, a także zagadnienia BHP na miejscu akcji ratowniczej. Bardzo duży nacisk położyliśmy na zajęcia ze sprzętem ochrony dróg oddechowych. Każdy ze strażaków ochotników musiał zaliczyć bardzo trudne zajęcia praktyczne w masce i z butlą powietrzną na plecach w zadymionych pomieszczeniach i we wspomnianej komorze dymowej. Takie ćwiczenia miały oddać jak najbardziej realne warunki, z którymi mogą się spotkać nasi strażacy ochotnicy podczas prawdziwych akcji ratowniczych.

W sobotę 11 marca br. odbyły się egzaminy teoretyczne i praktyczne ćwiczenia sprawdzające wszystkie nabyte umiejętności.  Do egzaminu przystąpiło łącznie 11 osób.

W dniu 11 marca br.  Z- ca Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie bryg. Szymon Sapieha wręczył świadectwa ukończenia szkolenia absolwentom kursu.

W ocenie komisji powołanej przez Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie st. bryg. Zbigniewa Borysa, egzaminy wypadły dobrze i świadczą o rzetelnym przygotowaniu się strażaków ochotników do działań ratowniczych. Co jest niezmiernie ważne, gdyż w wielu przypadkach to właśnie strażacy ochotnicy są pierwsi na miejscu zdarzenia i wielokrotnie wykonują samodzielnie coraz bardziej skomplikowane czynności ratownicze. Mało tego to właśnie jednostki OSP stanowią trzon Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, który ma za zadanie ratowanie zagrożonego zdrowia, życia ludzkiego i mienia oraz środowiska. Często więc podczas zdarzeń ma miejsce ścisła współpraca różnych jednostek ochrony przeciwpożarowej i służb ratowniczych, a takie ćwiczenia i kursy mają doskonalić przyjęte zasady tej współpracy, wyrównać poziom wyszkolenia i przygotowania ratowników.

Kierownikiem kursu dbającym o jego prawidłowy przebieg i organizację był mł. kpt. Piotr Kimbar.

Tekst i zdjęcia: bryg.  Szymon Sapieha