W godzinach porannych 21 lutego 2017 r. strażacy doskonalili swoje umiejętności podczas prowadzenia akcji ratowniczej na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu.

W ćwiczenia czynnie zaangażowani zostali nauczyciele, którzy informację o zauważonym pożarze w piwnicy natychmiast przekazali dyrektorowi szkoły. Zarządca zgodnie z wewnętrznymi procedurami, po rozpoznaniu, nakazał ewakuować zagrożone osoby i powiadomić straż pożarną o zagrożeniu.

W trakcie prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych strażacy sprawdzili dostępność do obiektu, sprawność sprzętu oraz skuteczność i mobilność służb w niesieniu pomocy zagrożonym nauczycielom i uczniom.

Scenariusz na strażakach wymógł rozwinięcie kilkunastu węży pożarniczych oraz sprawnego operowania prądami gaśniczymi celem ugaszenia pożaru powstałego w piwnicy. Ponadto zmuszeni byli do użycia wentylatorów oddymiających do oddymienia szkoły i sprzętu do ratownictwa medycznego.

Dowódcy poszczególnych odcinków bojowych wykazali się umiejętnością współpracy organizacji i koordynacji działań, a także znajomością udzielenia pomocy medycznej.

W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piszu oraz z jednostek OSP: Orzysza, Chmielewa i Góry.

/tekst, kpt. Józef Baranowski, fot. mł. kpt. Jerzy Zach /