19 stycznia br. w Węgorzewie przy bulwarze Loir-et-Cher nad Kanałem Węgorzewskim zebrała się liczna grupa uczniów, przedszkolaków oraz dorosłych mieszkańców naszego miasta. Powodem tej wysokiej frekwencji były coroczne pokazy ratownictwa lodowego.

Celem pokazu było przedstawienie podstawowych technik ratowania ludzi, pod którymi załamał się lód. Strażacy demonstrowali sposoby asekuracji i podejmowania osób z przerębli z użyciem sań lodowych oraz rzutki ratowniczej. W pokazach przedstawiono różne metody ratownicze oraz możliwości wykorzystania przedmiotów, które mogą służyć ratowaniu ludzi w chwili zagrożenia. Osobę uwięzioną w przerębli ratowano między innymi za pomocą gałęzi, kurtki, sanek, drabiny i koła ratunkowego. Omówiono również zasady udzielania pierwszej pomocy wyziębionym osobom wydobytym z lodowatej wody. Pokaz skierowany był głównie  do młodzieży szkolnej i przedszkolaków. Straż pożarna apeluje o rozwagę przy wchodzeniu na zamarznięte akweny i zaleca korzystanie ze sportów zimowych w wyznaczonych miejscach. Organizatorami pokazów byli strażacy z Komendy Powiatowej PSP Węgorzewo oraz Wojskowa Straż Pożarna.

tekst: st. asp. T. Grunwald