29 sierpnia (poniedziałek) o godz. 9.00 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim odebrał zgłoszenie o pożarze w jednej z hal produkcyjnych  w zakładzie metalurgiczny „Wenglorz” przy ul. Polnej w Lidzbarku Warmińskim.

Na szczęście zgłoszenie dotyczyło ćwiczeń, które tego dnia zorganizowano w porozumieniu z  właścicielem zakładu. Administracja oraz cała załoga zakładu miała okazje przećwiczyć ewakuację zgodnie z procedurą, natomiast zadaniem strażaków było zlokalizowanie źródła ognia, ugaszenie pożaru, przeszukanie całego obiektu oraz oddymienie. Scenariusz ćwiczeń zakładał iż w jednej z hal znajduje się poszkodowany pracownik ,który o własnych siłach nie jest w stanie wydostać się na zewnątrz. Ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych dotarli do poszkodowanego , którego ewakuowano na zewnątrz udzielając kwalifikowanej pierwszej pomocy. Skutecznym elementem pozoracji było zadymienie jednego z łączników hali produkcyjnej przy użyciu zadymiarki parafinowej co w dużym stopniu przybliżyło rzeczywisty obraz zagrożenia. W ćwiczeniach wzięły udział cztery zastępy z jednostki ratowniczo – gaśniczej w Lidzbarku Warmińskim.

tekst; mł. kpt. Tomasz Gowkielewicz       zdjęcia; asp. Przemysław Łatacz