W dniu 17.11.2009r kilka minut przed godziną siedemnastą braniewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o zadymieniu na kondygnacji II w internacie należącym do Specjalnego Ośrodka Szkolna Wychowawczego w Braniewie przy ulicy Moniuszki 22. W obiekcie internatu w chwili powstania zagrożenia przebywało około 60 dzieci oraz 5 opiekunów. Po ogłoszeniu alarmu w placówce przystąpiono do ewakuacji młodzieży oraz personelu. W miejscu ewakuacji /boisko szkolne/ okazało się, że trzy osoby prawdopodobnie nie opuściły obiektu. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały trzy pojazdy ratownicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Braniewie, zespół Pogotowia Ratunkowego oraz patrol Policji. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że na kondygnacji II /świetlica/ w wyniku celowego zaprószenia ognia powstał pożar a dymy pożarowe skutecznie wypełniły wszystkie pomieszczenia /dym parafinowy z wytwornicy/. To scenariusz ćwiczeń, które zostały przeprowadzone dla ratowników zmiany służbowej III. Zadaniem przybyłych na miejsce zdarzenia ratowników było: ewakuowanie osób z wykorzystaniem podnośnika SHD-25, dotarcie do osób poszkodowanych oraz ich ewakuacja, zlokalizowanie źródła ognia, przeszukanie pomieszczeń i oddymienie obiektu, udzielenie pomocy medycznej oraz przekazanie poszkodowanych do zespołu Pogotowia Ratunkowego. Ze względu na panujące warunki miejsce prowadzenia działań zostało oświetlone.