W dniach 2-4 listopada strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Ostródzie ćwiczyli zabezpieczenie nurkow na okolicznych akwenach.

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie funkcjonuje Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Ostróda”, która wchodzi w skład Warmińsko-Mazurskiej Brygady Odwodowej. Strażacy–nurkowie z ostródzkiej grupy mogą być dysponowani do zdarzeń związanych z ratownictwem wodno-nurkowym na terenie całego województwa. Członkowie grupy posiadają dodatkowe kwalifikacje, uprawnienia i certyfikaty, zdobywane na specjalistycznych szkoleniach, które potwierdzane są egzaminami państwowymi. Grupę stanowią strażacy, którzy na co dzień służą w naszej komendzie. Ćwiczenia polegały na prowadzeniu zabezpieczenia nurków, którzy wykonywali prace podwodne. Strażacy doskonalili sposoby i techniki komunikowania się z brzegu oraz łodzi z nurkami. Prowadzili korespondencję radiową wykorzystując do tego specjalny system łączności przewodowej oraz przekazywali odpowiednie komunikaty przy użyciu linki zabezpieczającej. Dodatkowo utrwalali swoje wiadomości z zakresu podejmowania poszkodowanych z wody. Wspólnie ze strażakami z JRG Ostróda w ćwiczeniach udział brały również OSP Stare Jabłonki i Miłomłyn.

tekst/zdjęcia: G. Różański