28 października 2014 r. w trakcie prac konserwacyjnych prowadzonych przez pracowników rozlewni gazu doszło do uszkodzenia rurociągu przesyłowego gazu ziemnego, w wyniku, czego doszło do wycieku tego gazu do atmosfery. Taki scenariusz nakreślił dowódca JRG kpt. Andrzej Paprota.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu terenu akcji, oraz na ewakuacji osób poszkodowanych i udzieleniu im pomocy medycznej, ponadto ewakuowano osoby z pobliskiego sklepu i budynków mieszkalnych. W dalszej kolejności kierujący akcją wydał polecenie monitorowania strefy zagrożonej. Następnie strażacy w odpowiednich ubraniach ochronnych zlokalizowali ulatniania się gazu i uszczelnili miejsce wycieku gazu przy użyciu specjalistycznej opaski.

Celem ćwiczeń było m.in. doskonalenie organizacji akcji ratowniczej na terenie dystrybucji gazu, organizacji łączności na potrzeby działań ratowniczych, doskonalenie umiejętności dowodzenia i kierowania akcją ratowniczą podczas zdarzeń chemiczno-ekologicznych, a także współdziałania z innymi służbami, tj. służbą pogotowia gazowego. W trakcie działań sprawdzono także współpracę jednostek straży pożarnej ze służbami jednostek OSP podczas prowadzenia ewakuacji, jako jednego z elementów taktycznych w wyniku zaistniałego zagrożenia.

W ćwiczeniach udział wzięło 21 strażaków z KP PSP w Piszu i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz pracownicy pogotowia gazowego.

/tekst kpt. Józef Baranowski, zdjęcia st. asp. Jerzy Zach/