W dniu 26 listopada br. dyżurny  Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lidzbarku Warmińskim słyszy w słuchawce telefonu alarmowego  Pali się budynek produkcyjno- magazynowy przy ul. Szwoleżerów , prawdopodobnie doszło także do wybuchu.

Na szczęście to tylko wstępna zapowiedź ćwiczeń Komendanta Powiatowego PSP pt. „Wybuch w mieszalni pasz- Lidzbark Warmiński 2013” Całościowe założenia i epizody do ćwiczeń przedstawiały się następująco. W budynku produkcyjno- magazynowym w wyniku zwarcia instalacji w silniku elektrycznym w maszynowni windy dochodzi do wybuchu mieszaniny pyłów z powietrzem i zapalenia się wieży obiektu. W budynku w chwili wybuchu znajdowały się trzy osoby. Jedna została przyciśnięta przez strop, który w wyniku wybuchu uległ uszkodzeniu. Na pierwszym piętrze znajduje się magazyn z chemicznymi środkami ochrony roślin, które w wyniku wybuchu mogły się rozszczelnić. Do zdarzenia w pierwszej kolejności zadysponowano trzy zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Lidzbarka Warmińskiego a następnie SD- 30 z OSP Lidzbark Warm. a także jednostki OSP Rogóż, OSP Runowo i OSP Kiwity. Obecne były również służby współdziałające tj. Pogotowie Ratunkowe, Policja, Straż Miejska. Celem głównym tych ćwiczeń było przede wszystkim doskonalenie metod i technik ratowniczych podczas zdarzeń w obiektach produkcyjno- magazynowych. Wypracowanie optymalnych rozwiązań organizacyjnych podczas tego typu zdarzeń a także sprawdzenie poziomu wyszkolenia ratowników oraz gotowości operacyjnej jednostek OSP. Ważnym elementem było także doskonalenie umiejętności dowodzenia na poszczególnych odcinkach bojowych i wzajemna współpraca z innymi podmiotami ratowniczymi. Ćwiczebnymi działaniami kierował Dowódca Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej asp. sztab. Paweł Straszyński przydzielając poszczególnym zastępom ratowniczym odpowiednie działania. Poczynaniom strażaków bacznie przyglądali się członkowie Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Powiatu Lidzbarskiego oraz Komendant Powiatowy PSP w Lidzbarku Warmińskim ( tekst asp. T.Gowkielewicz; fot. ogn.G.Radziwonik)