We wtorek 10 września 2013r. w godzinach porannych, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Policji podejmują pościg za grupą osób (prawdopodobnie uzbrojoną), która nielegalnie przekroczyła granicę RP na drogowym przejściu granicznym Gołdap – Gusiew . Akcja ma swój finał na terenie Zajazdu „Piękna Góra”, a dokładnie w obiekcie kawiarni obrotowej, gdzie właśnie przebywają turyści. Osaczeni bandyci biorą zakładników i kryją się na wieży. Strażnicy graniczni wspólnie z policjantami podejmują działania mające na celu ujęcie porywaczy, jak również sprawne odbicie przetrzymywanych osób i przewiezienie ich w bezpieczne miejsce.

W momencie wtargnięcia terrorystów do lokalu powstaje panika, która dezorganizuje tym samym pracę zaplecza gastronomicznego, w wyniku czego pozostawione bez nadzoru przyrządzane kulinaria przyczyniają się do powstania pożaru, i po pewnym czasie rozprzestrzenienia ognia na całe pomieszczenie kuchni. W wyniku takiego obrotu sytuacji Policja telefonuje na numer alarmowy 998 i prosi o pomoc. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gołdapi  dysponuje do działań zastępy JRG PSP w Gołdapi oraz WSP JW 4808. Po przybyciu  na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym uznaje, że siły i środki są nie wystarczające i prosi
o zadysponowanie dodatkowo OSP z gminy Gołdap (tj. OSP Grabowo, Górne, Dunajek). Zadaniem jednostek ochrony przeciwpożarowej jest podjęcie sprawnych działań ratowniczo – gaśniczych, mających na celu ugaszenie pożaru, ewakuację poszkodowanych oraz zapewnieni ciągłości podawania środka gaśniczego w rejon akcji.
Funkcjonariusze Policji poruszający się pojazdami typu Quad pomagają w dostarczeniu sprzętu ratowniczo-gaśniczego w rejon pożaru oraz pomagają w transporcie rannych turystów do punktu medycznego.

Na szczęście to były tylko ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego na terenie gminy Gołdap. Organizatorem ćwiczeń było Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w  Gołdapi wspólnie z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, , Komendy Powiatowe PSP oraz Policji w Gołdapi oraz Placówką Straży Granicznej w Gołdapi.

Ćwiczenie tego typu organizowane są w naszym powiecie co najmniej raz w roku, są wspaniałym poligonem doświadczalnym zarówno dla strażaków jak i innych służb współdziałających.

Podczas tegorocznych ćwiczeń, pomimo niesprzyjającej aury, strażacy z powiatu gołdapskiego sprawdzali możliwość prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na szczycie Pięknej Góry (272 m n.p.m). Działania w takich warunkach wymagają od strażaków dużego wysiłku fizycznego oraz umiejętności wykorzystania w 100% walorów technicznych sprzętu. W trakcie ćwiczeń udało się przećwiczyć różnego rodzaju warianty dostarczania wody pod duże wzniesienie, wykorzystując do tego celu zarówno pojazdy pożarnicze, motopompy starego typu M8/8 PO5 jaki i nowoczesne motopompy M16/8 Tohatsu.

Nieocenione podczas działań okazały się po raz kolejny quady, dzięki którym bardzo sprawnie budowana była linia wężowa jak również transport ratowników i sprzętu na szczyt Pięknej Góry.

Po ćwiczeniach nastąpiło krótkie podsumowanie i mały poczęstunek przygotowany przez Zajazd „Piękna Góra” Rudziewicz.

/tekst: kpt. Kamil Pawlukanis, zdjęcia: mł. chor. Tomasz Puczyłowski – WSP JW. 4808/