Wyciek substancji chemicznej, zderzenie dwóch samochodów osobowych i pożar magazynu – tak wyglądały ćwiczenia strażaków z powiatu ełckiego, które zorganizowano 24 maja w Ełku.

W wyniku niewłaściwie wykonanego manewru zawracania autocysterny z chlorem doszło do jej wywrócenia i rozszczelnienia. Dwóch kierujących samochodami osobowymi nie zdążylo wyhamować, co doprowadziło do zderzenia z tą cysterną i wybuchu pożaru. Ogień  rozprzestrzenił się na budynek magazynowy i szybko zajął  składowane tam opony, części samochodowe i puste opakowania kartonowe.

Działania strażaków, oprócz zabezpieczenia terenu akcji, skupiły się na ewakuacji siedmiu osób poszkodowanych i udzieleniu im pierwszej pomocy. Następnie, uszczelnieniu cysterny samochodowej, gaszeniu pożaru samochodu i magazynu. W ćwiczeniach wzięło udział 50 strażaków, w tym strażacy-ochotnicy z 7 jednostek OSP i 15 pojazdów pożarniczych. Ćwiczeniom przyglądali się starostowie z województwa warmińsko-mazurskiego. Z zalecenia Wojewody Warmińsko–Mazurskiego, w Ełku odbywało się szkolenie szefów powiatowych struktur obrony cywilnej.

/kpt. Jarosław Pieszko/