W dniu 16 kwietnia br. przeprowadzono inspekcje na terenie powiatu elbląskiego. Zespół inspekcyjny Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP  przeprowadził inspekcje gotowości operacyjnej z udziałem strażaków z JRG 2 Elbląg oraz JRG3 Pasłęk.

JRG Elbląg 2:Założenie do ćwiczeń: pożar na III piętrzę budynku biblioteki publicznej. Z budynku ewakuowano pracowników. 2 osoby poszkodowane (jedna osoba bez kontaktu przytomny płytki oddech, druga osoba złamana noga, nieprzytomny). Do działań zostały zadysponowane: SLOp,  GCBARt 5/32, GCBARt 4/36 oraz SD37 z JRG1. Dowodzący wprowadził do obiektu jedną rotę z prądem wody.  W trakcie przeszukiwania pomieszczeń rota pierwsza odnalazła jedną z osób poszkodowanych (nieprzytomną), którą ewakuowano do strefy bezpiecznej, następnie udzielono pomocy medycznej ewakuowano na zewnątrz i przekazano dla ZRM. Rota druga w trakcie dalszych działań odnalazła drugą poszkodowaną osobę, ewakuowano do strefy bezpiecznej, której udzielono KPP przekazano ZRM.  Odnaleziono źródło ognia i ugaszono pożar.

JRG Pasłęk:Założenie do ćwiczeń: pożar na II piętrzę budynku biblioteki publicznej. Z budynku pracownicy ewakuowali się przed przybyciem zastępów ratowniczych. W założeniu przyjęto 2 osoby poszkodowane (jedna osoba bez kontaktu przytomny płytki oddech, druga osoba złamana noga - nieprzytomny). Do działań zostały zadysponowane:  GBA 2,5/24, GCBARt 5/32 oraz SHD24 z JRG Pasłęk. Dowodzący wprowadził do obiektu jedną rotę z prądem wody, sprzętem ODO i burzącym. W trakcie prowadzenia przeszukiwania pomieszczeń na II piętrze pierwsza rota prowadząca rozpoznanie przeszukiwała  pomieszczenia administracyjne - w ostatnim objętym pożarem znajdował się poszkodowany, po ugaszeniu ognia i odnalezieniu został ewakuowany na I piętro. W międzyczasie D-ca wprowadził drugą rotę z linią gaśniczą i w sprzęcie ODO, która przeszukała salę biblioteczną po lewej od klatki schodowej. Następnie druga rota skierowała się w korytarz po prawej i rozpoczęła przeszukiwanie od pomieszczenia, które pierwsza rota pominęła i tam odnalazła osobę poszkodowaną. Na I piętrze zorganizowano punkt pomocy medycznej.

/oprac.: kpt.Grzegorz Jakubowski/